english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

III Koncerty Wyższobramskie 2020

08.07.2020

Koncerty Wyższobramskie to festiwal, który organizowany jest od 2017 roku w ewangelickim Kościele Jezusowym w Cieszynie – największej ewangelickiej świątyni w Europie Środkowej i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w muzycznym kalendarzu  Śląska Cieszyńskiego i całego naszego regionu.


III Koncerty Wyższobramskie 2020

Cztery festiwalowe koncerty odbywają się tradycyjnie w niedzielne wieczory w lipcu i sierpniu. Podczas tej imprezy mają miejsce mistrzowskie wykonania, a obecność wybitnych wirtuozów, takich jak Julian Gembalski, Marek Pilch, Michał Markuszewski podnosi rangę wydarzenia na poziom światowy. Koncerty Wyższobramskie dają również możliwość zaprezentowania się młodym artystom, zwłaszcza w kameralnych organowo-wokalnych produkcjach; występowali m.in. Tomasz Ploch oraz Paweł Konik, Daniel Strządała oraz Justyna Bujak.

Podczas koncertów prezentowane są najbardziej wartościowe utwory od baroku, aż po współczesność. Wszyscy soliści zawsze podkreślali, iż gra na odrestaurowanych organach Kościoła Jezusowego – największym historycznym instrumencie na Śląsku Cieszyńskim o niezwykłych walorach zarówno technicznych, jak i akustycznych, jest niezwykłym źródłem inspiracji, w związku z czym artyści często sięgają do formy, jaką jest improwizacja.

Koncerty Wyższobramskie to nie tylko możliwość delektowania się utworami klasycznymi, ale również bardziej popularnymi. Każdego roku jeden z koncertów nosi nazwę „Organy inaczej” i jest poświęcony prezentacjom popularnych przebojów m.in. muzyki filmowej.

Dotychczas z tym niekonwencjonalnym zadaniem zmierzyli się dwaj organiści: Arkadiusz Popławski oraz Paweł Seligman, obaj z wielkim sukcesem.

Każde spotkanie muzyczne jest wyjątkowym przeżyciem, prawdziwą okazją kontemplowania muzyki i dzielenia się nią. To wszystko sprawia, że melomani chętnie wracają na koncerty festiwalowe.

W 2020r. podczas III edycji wystąpią Jakub Garbacz, Bartłomiej Barwinek, Andrzej Sikora, Wojciech Wantulok – dyrektor artystyczny festiwalu oraz Tomasz Orlow. Dzięki prowadzeniu koncertów przez Joannę Lazar-Chmielowską – oprócz znakomitej muzyki – słuchacze maja również przyjemność wysłuchania ciekawych informacji o wykonywanych utworach i artystach.

Doskonała akustyka, światowi wykonawcy oraz życzliwa publiczność to gwarancja niezapomnianych impresji podczas festiwalu Koncerty Wyższobramskie w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Festiwal otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego. Wstęp na koncerty jest wolny.