Najważniejsza jest modlitwa
Ekumeniczne spotkania w Lublinie
25 kwietnia w archikatedrze lubelskiej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Kazanie wygłosił bp Marek M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Po raz pierwszy w dziejach archikatedry kazanie wygłosił mariawicki biskup. Po liturgii odbyło się w Trybunale Koronnym spotkanie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem.
Lublin ekumeniczny w stulecie niepodległości – to cykl modlitw i dyskusji zorganizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, Fundację Rozwoju KUL przy wsparciu Miasta Lublin podejmujący zagadnienia ekumeniczne. Jednym z partnerów medialnych jest ekumenizm.pl. 25 kwietnia odbyły się kolejne wydarzenia ekumenicznego projektu – w archikatedrze lubelskiej odprawiono ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które poprowadził bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski Kościoła rzymskokatolickiego i zarazem przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
Uczestników spotkania powitał ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP i członek Komitetu Programowo-Organizacyjnego „Lublin miasto zgody religijnej 2018”.
W liturgię zaangażowani byli również duchowni innych wyznań – ks. Andrzej Gontarek, proboszcz Parafii Polskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP i jednocześnie przewodniczący lubelskiego oddziału PRE oraz ks. Grzegorz Brudny, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie.
Kazanie wygłosił bp Marek M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Pierwszy raz w historii rzymskokatolickiej archikatedry kazanie wygłosił biskup mariawicki. Kaznodzieja mówił m.in. o znaczeniu niedawno wydanej Biblii Ekumenicznej oraz konieczności szacunku wobec innych, w tym także inaczej wierzących. – Chrześcijanami jesteśmy nie tylko w domowym zaciszu. Jesteśmy nimi zawsze i wszędzie. Z modlitwy i sakramentów czerpiemy nasze siły, a w sposób szczególny z naszej relacji z Panem Jezusa Utajonym w Przenajświętszym Sakramencie – mówił kaznodzieja. Biskup zaapelował o zaangażowanie chrześcijan w życie swoich Kościołów.
Na zakończenie nabożeństwa wspólnego błogosławieństwa udzielili obydwaj biskupi.
Po części liturgicznej odbyło się w historycznej Sali Trybunału Koronnego spotkanie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, w którym uczestniczył również bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz lublinianie różnych wyznań.
Rozmowę z bp. Nitkiewiczem poprowadził ks. Grzegorz Brudny. Poruszone zostały zarówno tematy związane z biografią biskupa, w tym geneza zainteresowań biskupa kwestiami ekumenicznymi oraz praca w Kurii Rzymskiej, jak i bieżące sprawy związane z ekumenicznymi wyzwaniami – m.in. znaczenie pracy ekumenicznej, sytuacja ekumeniczna w Polsce, zaangażowanie młodzieży w ruch ekumeniczny, problem Komunii dla małżeństw wyznaniowo mieszanych i wiele innych zagadnień. – W ekumenizmie należy unikać efekciarstwa – potrzebujemy szerokich perspektyw i mocniejszych relacji osobistych (…) prozelityzm niczego dobrego ekumenizmowi nie przyniósł – co innego praktyczna pomoc. Najważniejsza jednak jest modlitwa – mówił bp Nitkiewicz.
Kolejne spotkanie odbędzie się 28 czerwca 2018 r. i rozpocznie się od debaty teologów w Trybunale Koronnym nt. Eucharystii („Oddzielnie teraz – razem na wieki?”). Po panelu odbędzie się wieczernia w katedrze prawosławnej Przemienienia Pańskiego.
żródło: ekumenizm.pl
Zapowiedzi wydarzeń
-
29
11.20 -
25
11.20 -
22
11.20 -
28
11.20 -
04
11.20 -
29
10.20 -
20
10.20 -
02
10.20 -
02
10.20 -
24
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń