english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sympozjum o bp. Janie Szerudzie

Warszawa, 14 listopada 2012 r.

14.11.2012

W 2012 roku przypada rocznica 50-lecia śmierci bpa Jana Szerudy, zwierzchnika Kościoła w latach 1945-1951. Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie zapraszają na sympozjum poświęcone pamięci Biskupa, które odbędzie się w dniu 14 listopada 2012 roku (środa), w Sali Synodalnej Centrum Luterańskiego w Warszawie. Rozpoczęcie o godzinie 11.00.


Sympozjum o bp. Janie Szerudzie

 Program Sympozjum poświęconego pamięci biskupa Jana Szerudy:
 
Referaty:

Środowisko rodzinne i młodość bp. Jana Szerudy - mgr Maciej Oczkowski,

Biskup Jan Szeruda jako biblista i nauczyciel akademicki - ks. prof. Manfred Uglorz,

Biskup Jan Szeruda jako zwierzchnik Kościoła - ks. dr Henryk Czembor,

Zagadnienie odbudowy władz Kościoła w okresie powojennym w ogólnej przestrzeni politycznej Polski -- prof. Andrzej Friszke,

Działalność ekumeniczna biskupa Jana Szerudy przed i po drugiej wojnie światowej - prof. Karol Karski.

 
Bp prof. Jan Szeruda urodził się 26 grudnia 1889 r. w Wędrynii na Zaolziu, zmarł 21 marca 1962 r. w Warszawie, biskup i profesor teologii ewangelickiej, pełnił obowiązki zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w latach 1945-1951.
 
Ukończył gimnazjum polskie w Cieszynie, a następnie studia teologiczne w Wiedniu i Halle. W 1915 r. objął posadę prefekta w polskim gimnazjum w Orłowej i w szkole podstawowej w Cieszynie, a w 1917 r. został wikariuszem parafii ewangelickiej w Nawsiu. Po I wojnie światowej, gdy organizowano Wydział Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Warszawskim, został przez władze kościelne przewidziany do pracy naukowej na tym wydziale. W związku z tym w 1920 r. uzupełniał studia w Bazylei, gdzie uzyskał stopień licencjata. Po powrocie rozpoczął pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Warszawskim. W 1922 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1929 r. profesorem zwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Egzegezy Starego Testamentu i Języka Hebrajskiego. Zajmował się też dziejami polskiego piśmiennictwa ewangelickiego.
 
Brał czynny udział w pracach towarzystw naukowych, był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Badań Dziejów Reformacji w Polsce, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Podczas okupacji prowadził wykłady z teologii na tajnym uniwersytecie, gdzie pełnił funkcję dziekana.
 
Po wyzwoleniu w 1945 r. został wybrany prezesem Tymczasowego Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a w czerwcu 1945 r. tymczasowym Biskupem (zwierzchnikiem) Kościoła. Funkcję tę pełnił do czasu wyboru w 1951 r. Biskupa Kościoła przez pierwszy zwołany zwyczajny Synod Kościoła. Wówczas władze nie zgodziły się na jego wybór na stanowisko zwierzchnika Kościoła.

 

Wznowił też wykłady na Wydziale Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Warszawskim, w 1954 r. przekształconym w samodzielną Chrześcijańską Akademię Teologiczną. Uczestniczył aktywnie w pracach komisji przekładowej powołanej przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne nad nowym tłumaczeniem całej Biblii.
 
Biskup Jan Szeruda zmarł 21 marca 1962 roku w Warszawie i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Warszawie.