english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wspomnienie ks. Jana Hause

Zaproszenie do Warszawy

09.12.2012

W 2. niedzielę Adwentu -  9 grudnia - Kościół Ewangelicko-Augsburski zaprasza na nabożeństwo połączone ze wspomnieniem ks. Jana Hause - pierwszego Naczelnego Kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, dyrektora Biblioteki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.


Wspomnienie ks. Jana Hause

Wspomnienie ks. Jana Hause będzie miało miejsce podczas nabożeństwa o godzinie 10.30 w kościele św. Trójcy w Warszawie.

 

Z tej okazji odbędzie się promocja książki przygotowanej przez ks. Pawła Hause o swoim ojcu, księdzu Janie Hause. Książka zawiera przede wszystkim jego kazania, a także wystąpienia i artykuły, w których ich autor daje świadectwo temu, jak osobiście przez całe życie traktował arcykapłańską modlitwę Zbawiciela Aby wszyscy byli jedno. Cierpienie i służba dla Ojczyzny, ale przede wszystkim służba Bogu, z wielkim sercem i miłością do bliźnich, to najważniejsze treści tej publikacji. Uzupełnienie stanowią wybrane wspomnienia o ks. Janie Hause.
  
Ks. Jan Hause urodził się dnia 8 lutego 1934 r. w Krakowie jako syn ks. mjr. Pawła Hause (1897-1946) i jego małżonki Marii zd. Goldberg. Ojciec  ks. Jana Hause był ewangelickim kapelanem w Wojsku Polskim, szefem Wojskowego  Duszpasterstwa Ewangelicko – Augsburskiego przy dowództwie Okręgu Korpusu III w Grodnie, a później w Krakowie.
 
Po roku 1939 rodzina Hause została ewakuowana. Ks. mjr Paweł Hause został uwięziony przez hitlerowców w  obozach jenieckich w Dőrsten i w Lubece, a następnie w Oflagu II D w Grossborn-Redevitz. Matka z dwoma synami Karolem i Janem dostała się na wschód II Rzeczpospolitej, ale dnia 17 września 1939 na tereny te wkroczyła Armia Czerwona. Wkrótce wszyscy zostali zesłani na Syberię.  Po podpisaniu układu Sikorski – Majski w 1941 r. polscy zesłańcy za wszelką cenę próbowali dostać się do Armii generała Andersa, ale nie zdążyli. Starszy brat Jana Hausego – Karol wstąpił do kościuszkowców i zginął na polu walki. Jan z matką przyjechali do Polski w 1946 r. do rodzinnego Krakowa, by się dowiedzieć, że ich mąż i ojciec ks. mjr Paweł Hause zmarł zaledwie dwa tygodnie wcześniej. 
 
Jan Hause po zdaniu matury w Technikum Rybackim w Giżycku, oraz po odbyciu służby wojskowej, w roku 1957 rozpoczął studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
 
W dniu 1 października 1961 r. w Krakowie w kościele św. Marcina został ordynowany na księdza ewangelickiego przez bp. prof. Andrzeja Wantułę w asyście ks. prof. Wiktora Niemczyka, oraz ks. Karola Kubisza i jednocześnie mianowany wikariuszem krakowskiej parafii.
 
W roku 1961 ks. Jan Hause zawarł związek małżeński w kościele św. Trójcy w Warszawie z Alicją z domu Reschke.

Po okresie wikariatu ks. Jan Hause służył kolejno w parafiach w Karpaczu (kościół „Wang”), we Włocławku, w Płocku,  w Radomiu-Lublinie-Kielcach, oraz w Węgrowie i w Żyrardowie.
 
Po ukończeniu studiów bibliotekarskich, był dyrektorem Biblioteki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (1975-1999). Od 1 września 1995 roku został mianowanym Naczelnym Kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego w III Rzeczpospolitej. Służbę tę zakończył w 1999 roku, przechodząc w stan spoczynku.

Aż do śmierci, był przewodniczącym Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, gorliwie służąc polskiej ekumenii.  Był także członkiem Komisji Liturgicznej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, jak również w latach 1997-2002 członkiem Międzykościelnej Komisji Śpiewnikowej.
 
Ksiądz Jan Hause był gorliwym duchownym ewangelickim i szczerym ekumenistą współpracującym nie tylko z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej, ale także współpracował na różnych polach działania z Kościołem Rzymskokatolickim w Polsce, wypełniając w ten sposób arcykapłańską modlitwę Zbawiciela: „Aby wszyscy byli jedno”.
 
Zmarł  11 czerwca 2009 roku w Warszawie. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na warszawskich Powązkach.