english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XIII Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Koncert Glass Duo czyli szklana harfa w Jastrzębiu Zdroju

10.07.2018

Wakacje to czas, gdy ponownie ruszają koncerty w kościele ewangelicko-augsburskim w Jastrzębiu Zdroju.


XIII Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

XIII Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w kościele ewangelicko-augsburskim w Jastrzębiu–Zdroju.

Zapraszamy na pierwszy koncert 15 lipca 2018, godz. 18.00 (niedziela)
 
Występią:
Glass Duo – szklana harfa / Anna i Arkadiusz Szafrańcowie – Gdańsk
Cezary Paciorek – akordeon – Gdańsk

Miejsce:
Kościół Ewangelicko – Augsburski, ul. Cieszyńska 23, 44-337 Jastrzębie – Zdrój
Wstęp wolny
 
Glass Duo – Dla jednych grają na szklanej harfie, dla innych na anielskich organach, dla wielu – po prostu na kieliszkach. Duet tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie . Pierwszy koncert zagrali w 1997 roku. Zaczynali od Europy i Azji, by wreszcie trafić również na deski polskich scen i estrad. Dziś mają swój szeroki repertuar i oddaną publiczność.
Grywają solo, w towarzystwie innych muzyków, z towarzyszeniem zespołów i orkiestr symfonicznych, nagrywają dla radia i TV. Mają na swym koncie udział w przeróżnych muzycznych festiwalach zarówno w kraju, jak i za jego granicami. Szklana harfa, na której koncertują, to ich dzieło. Wykonali ją samodzielnie począwszy od projektu aż po fazę realizacji. Jest największą szklaną harfą na świecie, a jej skala obejmuje 4 i pół oktawy. Są w stałej gotowości do zmian, poszerzania zarówno wielkości instrumentu, jak i swych technicznych możliwości. Wytyczyli sobie cel, którym jest wpisanie szklanej harfy na stałe do polskiego „żywego” instrumentarium.
Repertuar, do którego sięgają, pozwala im grać koncerty zarówno klasyczne jak i występować w projektach o bardziej swobodnej konwencji. Czerpią ze swego doświadczenia w koncertowaniu również na innych instrumentach – skrzypcach i trąbce, na których grają w orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Swoją szklaną muzykę wynieśli na sceny znanych sal koncertowych, a przełamując stereotypy wzbogacili polską scenę w dźwięki subtelne, wyrafinowane, niepowtarzalne.
Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem P taszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem.
Cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do „Fryderyka”. Największym jego osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który bywa wykorzystywany w renomowanych zespołach.  Od 1992 do 2006 roku Cezary Paciorek pracował dlaDuszpa-sterstwa Środowisk Twórczych prowadzonego przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego najpierw w kościele św. Bartłomieja, potem św. Jana w Gdańsku.
Koncertował na festiwalach Jazz Jamboree, Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w Bratysławie, Pradze, Moskwie, w Niemczech, w Szwecji, Rumunii, na Węgrzech, w Japonii, Izraelu.
 
Patronat:
Anna Hetman – Prezydent Miasta Jastrzębie – Zdrój

Organizator:
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Jastrzębiu – Zdroju

Zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie – Zdrój