english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zaproszenie na konferencję do Świdwina

Konferencja poświęcona Elżbiecie Kruciger

11.04.2016

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koszalinie we współpracy z Grupą Roboczą do Spraw Historii Kościoła Pomorskiego zaprasza na konferencję "ELŻBIETA KRUCIGER - poetka z Pomorza w czasach Reformacji".


Zaproszenie na konferencję do Świdwina

Elisabeth Cruciger (także Crützigeryn, Kreuziger, Creutziger, von Meseritz) urodziła się około 1500 roku w Międzyrzeczu (niem. Meseritz), gm. Sławoborze koło Świdwina na Pomorzu. We wczesnej młodości została oddana do klasztoru norbertanek w Marienbusch (Rubus sanctae Mariae) w Wyszkowie (niem. Wischow) koło Trzebiatowa, gdzie otrzymała staranne wykształcenie obejmujące znajomość łaciny, muzyki, rachunków, liturgii, piśmiennictwa chrześcijańskiego i Biblii. Kluczową postacią dla samodzielnie podejmowanych życiowych wyborów Elisabeth był Johannes Bugenhagen (1485-1558). Bugenhagen wcześnie zaczął sympatyzować z nauką Lutra, w początkach 1521 roku ostatecznie porzucił Trzebiatów i udał się do Wittenbergi. Kilka miesięcy później, w 1522 roku, podobnie postąpiła Elisabeth.

 
Elisabeth Cruciger uważana jest za pierwszą kobietę-autorkę luterańskich pieśni religijnych i pierwszą autorkę luterańską w ogóle. Jej hymn Herr Christ der eynig Gotts son/Herr Christ, der einig Gotts Sohn (pierwotny tytuł: Eyn Lobsanck vom Christo/ Lobgesang vom Christus) do dziś śpiewany jest w kościołach luterańskich. Pieśń tę opublikowano już w 1524 roku w "Ein Enchiridion oder Handbüchlein", Erfurt 1524. W drugim wydaniu śpiewnika (1528) jaka autorka podpisana jest „Elizabet M”. O pieśni Herr Christ der eynig Gotts son mówi się, iż od chwili powstania należy do najbardziej fundamentalnego zbioru pieśni luterańskich. W nowym śpiewniku Kościoła ewangelickiego w Polsce znajduje się pod numerem 107, przetłumaczona jako "Jedyny Synu Boży".

  
Więcej: Encyklopedia Szczecina

Konferencja odbędzie się 16 kwietnia 2016 roku w Świdwinie - filiał Parafii EA w Koszalinie, w Świdwińskim Ośrodku Kultury – Zamek przy ul. Niedziałkowskiego 17.

Program
10.30 Przyjazd / poczęstunek
11.00 Powitanie i wprowadzenie – ks. radca Janusz Staszczak, ks. Dr Christoph Ehricht
11.20 Ks. dr Wilhelm Hüffmeier: ”Ks. dr Marcin Luter – muzyka i pieśń kościelna ”
12.00 Dyskusja
12.15 Przerwa na kawę
12.40 Dr Małgorzata Grzywacz: ”Elżbieta Cruciger - życie i dzieło”
13.30 Dyskusja
13.45 Podsumowanie i zakończenie
14.00 Obiad