english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bp Pytel laureatem Nagrody im. prof. A. Gieysztora

Uroczystość odbyła się w Zamku Królewskim

06.03.2019

5 marca 2019, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. prof. A. Gieysztora.  Laureatem dwudziestej edycji został zwierzchnik diecezji wrocławskiej bp Waldemar Pytel.


Bp Pytel laureatem Nagrody im. prof. A. Gieysztora

- Mam świadomość, że przyjmując tę nagrodę, odbieram ją w imieniu wielu osób i instytucji, bez których wsparcia nie udałoby się przywrócić świetności Kościołowi Pokoju w Świdnicy - mówił ks. bp Waldemar Pytel odbierając 5 marca na Zamku Królewskim w Warszawie Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora.

Jej patron był wybitnym historykiem, prezesem Polskiej Akademii Nauk. Nagroda jego imienia przyznawana przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Laureaci są honorowani m.in. za działalność muzealną, konserwatorską, archiwalną; za utrwalanie i ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą; za przedsięwzięcia służące jego ochronie i za upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa.
 
Kapituła pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda, w skład której wchodzą członkowie Rady i Zarządu Fundacji oraz sześciu laureatów Nagrody doceniła bpa Waldemara Pytla za „ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz Kościołem Pokoju w Świdnicy”. „Dzięki niezwykłej determinacji bpa Waldemara Pytla Świdnica jest dzisiaj autentycznym miejscem dialogu między kulturami i narodami”, napisano w uzasadnieniu werdyktu.
 
- Kościół Pokoju nauczył mnie i ciągle uczy pokory, cierpliwości, wytrwałości w pozyskiwaniu środków i wszechstronności: mam wrażenie, że nie jestem tylko duchownym, lecz także menedżerem, przewodnikiem, ekonomistą, a bywa że i budowlańcem. Jego renowacja nie jest dla mnie tylko sztuką dla sztuki. Chciałbym poprzez to wyrazić luterański etos konsekwentnej dbałości o powierzone dobro - mówił laureat dwudziestej edycji.

Laureatami nagrody w latach poprzednich byli m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda, prof. Franciszek Ziejka, Anda Rottenberg, Norman Davies, Leon Tarasewicz, prof. Jacek Purchla, prof. Andrzej Tomaszewski.

źródło: Kościół Pokoju w Świdnicy
zdjęcia: Kościół Pokoju w Świdnicy, Diecezja Mazurska