english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bus reformacyjny już w Cieszynie

Oficjalne uroczystości odbędą się 8 lutego

07.02.2017

Z początkiem listopada 2016 r. reformacyjny bus wyruszył z Genewy, by odwiedzić po drodze 67 miast w Europie związanych z Reformacją.


Bus reformacyjny już w Cieszynie

Bus reformacyjny to ogromna ciężarówka, która odbywa trasę po Europie (projekt Europäischer Stationenweg - Europejski Szlak Reformacji), by połączyć ze sobą różne reformacyjne miasta i ich historie. Jest dowodem na to, że Reformacja nie jest związana jedynie z Wittenbergą, ale stała się obywatelką Europy i świata.

W ciężarówce gromadzone są reformacyjne historie ze wszystkich odwiedzonych miejsc w formie zdjęć, filmów, nagrań audio i tekstów, a relacje na bieżąco można śledzić na blogu https://r2017.org/veranstaltungen/europaeischer-stationenweg/blog/ Busowi towarzyszy zespół 15 wolontariuszy, którzy angażują się w zbieranie i publikowanie materiałów nawiązujących nie tylko do historii Reformacji, ale ukazujących jej współczesne oddziaływanie w poszczególnych miastach.

W każdym z miast lokalni partnerzy włączają się w organizację wydarzeń. W Cieszynie oficjalne powitanie busa odbędzie się 8 lutego na rynku. Obecni będą m.in. burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Adrian Korczago, goście zagraniczni, duchowni diecezji cieszyńskiej i uczniowie ewangelickich szkół.

Podczas pobytu busa w Cieszynie będą dyżurować w nim duchowni, będzie można zapoznać się z historią Reformacji i materiałami na jej temat. Przed busem została ustawiona podświetlana wystawa "Historia 500 lat Reformacji" przygotowana przez Wydawnictwo Augustana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. 

W związku z wizytą busa reformacyjnego w Cieszynie odbędzie się konferencja duchownych diecezji cieszyńskiej, podczas której wykład na temat współczesnego, europejskiego wymiaru Reformacji wygłosi ks. dr Volker Jung prezydent Ewangelickiego Kościoła w Hesji-Nassau.

Po południu, w teatrze im. A. Mickiewicza (wstęp za zaproszeniami) odbędzie się uroczysta sesja trzech gremiów, w której wezmą udział radni: Sejmiku Śląskiego, Powiatu Cieszyńskiego i Rady Miasta Cieszyna oraz zaproszeni goście. Planowane jest przyjęcie okolicznościowej rezolucji. 

Wystąpienia na temat historii Reformacji będą mieć: dr Łukasz Barański i dr hab. Wacław Gojniczek. Podczas spotkania zostanie zaprezentowane przedstawienie uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.  Odbędzie się także projekcja filmu promocyjnego o Cieszynie, który jest związany z projektem, a oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Wyższobramski Chór Kameralny.

W teatrze zostanie uruchomione stoisku wydawnicze, rozdawane będą ulotki z reformatorami oraz wybranymi tezami ks. M. Lutra przygotowane przez Wydawnictwo Augustana. 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do odwiedzania busa, do zapoznawania się z materiałami, do rozmów i dzielenia się własnymi doświadczeniami.