english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Co powinno nas łączyć

Zastanawiają się autorzy Zwiastuna Ewangelickiego

21.04.2018

Nowy numer „Zwiastuna Ewangelickiego” 8/2018 włącza się w trwającą w Kościele dyskusję o wieku konfirmantów oraz o powiązanej z tym sprawie wcześniejszego przystępowania do Komunii Świętej. 


Co powinno nas łączyć

W dużej części poświęcona jest temu zagadnieniu relacja z wiosennej sesji Synodu Kościoła. Pisze o tym także w rubryce Bóg i my ks. Łukasz Gaś: Nie potrafię zrozumieć, dlaczego sakrament, który nazywamy Komunią Świętą, a więc Sakramentem Wspólnoty wciąż bardziej dzieli nas w Kościele, zamiast jednoczyć (…) Co złego zrobił rodzic, który otrzymując ode mnie chleb – Ciało Pana Jezusa, przełamał się nim ze swoim pięcioletnim synem i pozwolił mu go zjeść?. Temat ten porusza też artykuł Magdaleny Legendź pt. Konfirmacja, Komunia Święta i utarte zwyczaje, który inauguruje nową rubrykę Skarbiec „Zwiastuna Ewangelickiego” – będą się w niej ukazywać teksty już wcześniej opublikowane, podejmujące jednak ponadczasowe zagadnienia. Może już wtedy padły odpowiedzi na dzisiejsze pytania albo ówczesne teksty pozwolą czytelnikowi znaleźć dzisiaj własne stanowisko – wyjaśnia ideę Skarbca redakcja.

 

Ponadto sporo w numerze o kontaktach międzywyznaniowych. Hanna Świeszczakowska pisze o  wielokulturowości i wielowyznaniowości Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej, a Daria Stolarska w tekście Chrystus jest dla wszystkich opisuje ze szczyptą humoru spotkania we Wrocławiu z osobami, które po raz pierwszy przekroczyły próg ewangelickiego kościoła. Z kolei o tym, jak żyje się na siedmiotysięcznym osiedlu, gdy jest się tam jedyną luteranką, pisze Halina Cieślak, której tekst  zajął 2. miejsce w konkursie Jak to jest być luteraninem dzisiaj.

 

Ponadto o potrzebie spokoju, ciszy i modlitwy oraz wzajemnych między nimi związkach pisze Anna Pola-Dymek w cyklu Korytarze nadziei, a stali felietoniści – ks. Piotr Gaś o  Biblii ekumenicznej i Henryk Dominik o ewangeliście Billym Grahamie.

 

Zachęcamy do lektury – tradycyjnej lub w formacie pdf oraz do prenumeraty na rok 2018. Cena pozostaje bez zmian. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2018 r. Szczegóły na 3 stronie w wydaniu papierowym i na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2018.