english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Czasopismo WARTO dostępne dla każdego

O relacjach i duchowości regularnie przez Internet

10.02.2014

Czasopismo „Warto”, od 16 lat wydawane przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, będzie regularnie ukazywać się w Internecie. Na stronie warto.cme.org.pl co kwartał pojawi się w całości nowy numer „Warto”. Z biegiem czasu w tym miejscu oraz w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej udostępniane będą również numery archiwalne czasopisma, którym od początku kieruje Bożena Giemza.


Czasopismo WARTO dostępne dla każdego

– Czy wszystkie 67 numerów zostanie zarchiwizowanych?


Bożena Giemza, redaktor naczelna „Warto”: – Taki jest plan. Już na stronie www.warto.cme.org. pl można przeczytać dwa ostatnie numery z 2013 roku i systematycznie będziemy archiwizować kolejne. Może w ten sposób uda nam się dojść i do pierwszych numerów z lat 90.

 

– Jak zaczęła się historia czasopisma?

 

– „Warto” w formie papierowej wydawane było od 1998 roku. Jego historia związana jest z historią powstawania i rozwoju Centrum Misji i Ewangelizacji (CME). Kilka pierwszych, kilkustronicowych, numerów ukazało się jako dodatek do czasopisma „Zwiastun ewangelicki”. Później było już wydawane osobno, a z czasem weszło też do ogólnopolskiej sieci sprzedaży prasy „Empik”.

Od początku towarzyszyła nam myśl, która zresztą otwierała pierwszy numer: „Warto jest dzielić się tym, co dla nas jest w życiu najważniejsze”. W tym roku, po szesnastu latach, nasze czasopismo o relacjach i duchowości doczekało się tytułu: „e-”. Mam nadzieję, że to początek jego nowej historii.

 

– Jak duża jest grupa autorów piszących do „Warto”?

 

– Grupa piszących to około 40 osób. Wszyscy robią to, jako wolontariusze. Tak samo działają osoby, które zajmują się fotografią i grafiką. Mamy w naszym zespole m.in.: duchownych, psychologów, pedagogów, nauczycieli, socjolożkę, prawniczkę, tłumaczkę, fizjoterapeutkę, menadżera, neurologa, rabina, poetę, pisarza, ale i wykładowców akademickich oraz studentów. Mieścimy się w dużym przedziale wiekowym od 20 do 80 lat! To świetny zespół!

 

– W jaki sposób autorzy podchodzą do zadanych tematów? Objawia się to formą literacką, którą wybierają?

 

– Mam nadzieję, że nie w taki, jak moje najmłodsze dziecko do zadania domowego, które dostaje w szkole (śmiech). Współpracuję z osobami, które są specjalistami w danych dziedzinach, otwartymi na innych, z autorefleksją i różnymi doświadczeniami wiary, życia z Bogiem. Każda z nich ma swój specyficzny język, dlatego są i felietoniści, i autorzy opowiadań czy kaznodzieje. Często w „Warto" pojawiają się także takie gatunki jak: komentarze biblijne, rozważania, eseje, teksty popularnonaukowe…

 

– Czym redaktor naczelna kieruje się przy wyborze tematu przewodniego pisma?

 

– Sercem i rozumem, mam nadzieję (śmiech). Lubię słuchać ludzi, rozmawiam z nimi, przyglądam się temu, co dzieje się u znajomych, w kościele, w społeczeństwie, w moim własnym domu, i tak rodzą się kolejne tematy przewodnie „Warto”. Do tej pory powstało ponad 60 tematów głównych i kilkaset tekstów, z czego się bardzo cieszę i za co jestem wdzięczna.

 

– Jakie korzyści niesie ze sobą nowy sposób wydawania czasopisma czyli przez Internet?

 

– E-czasopismo „Warto” wydawać będziemy cztery razy do roku, jako nowy numer i tylko bezpłatnie, ale teksty będą pojawiać się sukcesywnie na stronie internetowej aż do zamknięcia numeru. Zależy nam na tym, aby docierać do różnych środowisk i osób, dlatego dodatkowo wybrane teksty będą ukazywać się także na facebooku CME i Kościoła Luterańskiego w Polsce. Będą również prezentowane w programie radiowym PO PROSTU. Wkrótce też pliki audio pojawią się na nowej stronie warto.cme.org.pl.

Od tego roku numery archiwalne „Warto” będą również po kolei udostępniane w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, działającej w ramach Biblioteki Śląskiej. Idea biblioteki cyfrowej to idea otwartych instytucji, w której chodzi o to, by nasz wspólny dorobek nie uległ zapomnieniu i pozostał dla przyszłych pokoleń, ale również, żeby w jednym miejscu można było znaleźć nasze treści – WARTOściowe treści! Dostęp do biblioteki cyfrowej i Internetu zazwyczaj może mieć każdy, wszędzie i zawsze, bez wcześniejszego zapisywania się, z każdego miejsca na świecie i w każdym czasie.

Jesteśmy interdyscyplinarni, chcemy iść z duchem naszych czasów, ale bez ludzi nie miałoby to sensu, dlatego od początku naszej pracy przyświeca nam hasło Centrum Misji i Ewangelizacji, którego jesteśmy częścią: „Ludzie to Boża metoda”. W tym miejscu dziękuję wszystkim piszącym, tworzącym, autorom zdjęć, grafik, strony internetowej, radiowcom, lektorom, korektorom, a przede wszystkim Wam, drodzy Czytelnicy! Jestem też przekonana, że bez Boga „Warto” nie byłoby niczego warte, czy w wydaniu e- czy w każdym innym.

 

– Możemy zdradzić temat najnowszego „Warto”?

 

– Główny temat numeru 1/2014 to czas. Właśnie nad nim intensywnie pracujemy!