english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Czy dzieci wiedzą, że są ochrzczone?

O fundamencie chrześcijańskiego życia w nowym Zwiastunie Ewangelickim

10.05.2016

Autorzy „Zwiastuna Ewangelickiego” nr 9/2016  podejmują kwestię Sakramentu Chrztu Świętego w różnych aspektach. Pretekstem jest 1050. rocznica Chrztu Polski. W państwowych obchodach uczestniczyły m.in. władze Kościoła luterańskiego, co zostało na łamach zrelacjonowane.


Czy dzieci wiedzą, że są ochrzczone?

Przede wszystkim jednak numer zawiera prezentację projektu duszpastersko misyjnego Chrzest Święty Wydawnictwa Augustana, na który składają się: album dziecka, poradnik dla rodziców o wychowaniu w wierze, pamiątkowe świadectwo Chrztu Świętego oraz świeca chrzestna. Piszą o tym: ks. Jerzy Below, bp Adrian Korczago oraz Sylwia Adamus.

 

Ta rocznica była też impulsem do przyznania tym razem nieindywidualnych Nagród im. ks. Leopolda Otto. O tym, jak zaprezentowali się laureaci – instytucje dbające o chrześcijańskie, ewangelickie dziedzictwo z Cieszyna, Mikołajek i Warszawy – w numerze. Obszerniej o zbiorach mikołajskiego muzeum pisze Rejnold Kuchn.  

 

Najważniejszy jest jednak duchowy wymiar Chrztu. Sakrament Chrztu Świętego winniśmy wysoko cenić i poważać, jest on bowiem nakazany przez samego Boga – pisze Jerzy Sojka, wskazując na ten sakrament jako na fundament chrześcijańskiego życia. Przez Chrzest Bóg jako Ojciec upomina się o dzieci, aby mogły rozwijać swój niepowtarzalny potencjał – zauważa ks. Marek Jerzy Uglorz.

Ponadto stali felietoniści: ks. Jan Badura, Henryk Dominik oraz Bogdan Zeler, który w nowym cyklu W dialogu z Lutrem rozważa kolejną znaną sentencję Reformatora.

 

Zachęcamy do lektury i prenumeraty na 2016 rok – tradycyjnej oraz w formacie pdf. CENAprenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.