english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Deszczowe nabożeństwo na Równicy

Kolejny raz pod szczytem Równicy

01.06.2013

W czwartek 30 maja br. kolejny raz odbyło się tradycyjne nabożeństwo "przy Kamieniu" na stoku Równicy w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim. Takie nabożeństwa odprawiane co każdego roku na pamiątkę prześladowań ewangelików w czasach kontrreformacji, gdy ewangelicy zbierali się potajemnie na modlitwie w lasach, również na stokach Równicy.


Deszczowe nabożeństwo na Równicy

Na zboczach Równicy znajduje się drewniany krzyż i kamień ołtarzowy, na którym wyryte zostały słowa "Miejsce, na którym stoisz, ziemia święta jest", będące staropolskim tłumaczeniem biblijnych słów ze Starego Testamentu.
 
Kazanie podczas tegorocznego nabożeństwa w tym symbolicznym dla luteran miejscu wygłosił ks. Dariusz Dawid z Zabrza. Towarzyszyli mu miejscowi księża z ks. proboszczem Piotrem Wowry na czele. Mimo deszczowej pogody na nabożeństwie pojawiło się wiele osób, chcących w ten sposób przeżywać ten świąteczny dzień.

 

Zdjęcia: Parafia w Ustroniu

  

***

 
Na zboczach Równicy, "przy Kamieniu" w latach 1654-1709 odbywały się tajne ewangelickie nabożeństwa, odprawiane przez wędrownych duszpasterzy, m.in. ze Słowacji. W czasach prześladowań, za posiadanie Biblii lub postylii (zbioru kazań) i przyznawanie się do wiary opartej na Ewangelii, groził przepadek majątku, wypędzenie, a nawet utrata życia. Pomimo tych zagrożeń, miejscowa ludność nie wyrzekła się wiary, ale trwała przy Chrystusie, organizując nabożeństwa w lasach.
  
Inne znane "leśne kościoły" znajdują się na Bukowej (Wisła), Spowiedzisku (Leszna Górna), w Cygańskim Lesie ( Bielsko-Biała), w Wysokim (Jaworze) oraz na terenie Śląska Cieszyńskiego po stronie czeskiej: m. in. na Goduli (Ligotka Kameralna) i Zakamieniu (Nydek).

 

Więcej: Leśne kościoły 2013