english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dla dzieci ulicy i nie tylko

5. Festiwal Zabawy w Bytomiu

25.08.2016

Wakacje dobiegają końca, a więc za nami także Festiwal Zabawy dla dzieci z Bobrka i Rozbarku - dzielnic Bytomia, w których pracują streetworkerzy Centrum Misji i Ewangelizacji. Na Bobrku w pierwszym dniu w zabawach uczestniczyło aż 126 dzieci, w drugim - jeszcze więcej - 138 osób!


Dla dzieci ulicy i nie tylko

Grupa Pedagogów Ulicy UNO zorganizowała imprezę już po raz piąty. Główną atrakcją był spektakl Teatru Dobrego Serca z Warszawy - "Kosmiczna Przygoda". Jak co roku pedagodzy odpowiadając na potrzeby swoich podopiecznych przygotowali wiele warsztatów, których motywami przewodnimi był teatr i recykling. Dzieci i młodzi malowali koszulki, szyli króliczki (ze skarpetek!) nawiązujące do słynnych Mapetów i tworzyli biżuterię z... bawełnianych koszulek.

Była również strefa gier podwórkowych, w której można było poznać (lub przypomnieć sobie) bardziej i mniej znane zabawy - Baba Jaga patrzy, Szymon mówi, pograć w łapki, pobawić się kolorową chustą, pomalować białą czy zaplątać się w tunelu. Nie zabrakło też atrakcji dla starszych, odbyły się warsztaty dance hollu oraz jazzu, można było przejść przez gibona a w strefie sportu postrzelać z łuku i wziąć udział w sportowych konkurencjach.

Na Bobrku przy wsparciu firmy Aj Partnerss można było wraz z superbohaterem wziąć udział w sportowych zawodach. Pod okiem pedagogów dzieci uczyły się tajników żonglerki i puszczania mydlanych baniek. Największe zainteresowania wzbudziły: turniej UNO i fotobudka, w której nie tylko można było zrobić sobie śmieszne zdjęcie, ale także stworzyć własne gażety do nich. Wydrukowane zdjęcia były pamiątką dla wszystkich, którzy chcieli i umieli się pośmiać z samych siebie.

Przez cały dzień uruchomione były stałe strefy, gdzie najmniejsze dzieci mogły pobawić się ciastoliną i pacynkami oraz posłuchać bajek. W strefie patyczków BAMP każdy rozbudzał swoją wyobraźnię - powstała wieża wyższa od uczestników Festiwalu oraz pięciogwiazdkowy latający hotel. Nie mogło zabraknąć miejsca na relaks i integrację - w punkcie gier planszowych oraz przestrzeni, by porozmawiać np. o relacjach międzyludzkich przy Szkole Mobilnej.

Na Bobrku w pierwszym dniu w zabawach uczestniczyło aż 126 dzieci, w drugim - jeszcze więcej - 138 osób!  Na Rozbarku pierwszy dzień festiwalu został odwołany z powodu deszczu, ale odbył się pokaz spektaklu Teatru Dobrego Serca z Warszawy, przy którym bawiło się ponad 50 osób, natomiast drugiego dnia zabawy w Festiwalu wzięło udział 83 dzieci. 

Grupa Pedagogów Ulicy UNO dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom, które prowadziły warsztaty, bądź pomagały w prowadzeniu odpowiednich stref. To dzięki tym osobom można było zobaczyć bardzo wiele uśmiechniętych, dziecięcych twarzyczek.

 

Barbara Posłuszna, pedagog ulicy