Dziś Święto Reformacji
31 października 1517 - 31 października 2014
30.10.2014
Jak co roku ewangelicy 31 października obchodzą Święto Reformacji, przypominające o rozpoczętym i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego.
31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter (1483-1546), zgodnie z ówczesnym zwyczajem przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Dotyczyły one nadużyć w Kościele zachodnim, szczególnie tych, które związane były ze sprzedażą odpustów.
Ogłoszenie tez nie od razu zmieniło kościelną rzeczywistość – wielu reformatorów przed Lutrem postulowało reformę Kościoła, stąd też wystąpienie wittenberskiego Reformatora wpisywało się w pasmo długich dążeń do odnowy religijnej europejskiego chrześcijaństwa.
31 X 1517 roku jest symboliczną datą, punktem orientacyjnym w dziejach Europy i historii Kościoła, oznaczającą z jednej strony nową epokę w życiu religijnym Starego Kontynentu, na którą składa się renesans teologii i pobożności, ponowne sięgnięcie do źródeł biblijnych i patrystycznych, a z drugiej wyodrębnienie się w Kościele Powszechnym (Katolickim) nurtu reformacyjnego, z którego w kolejnych latach powstawały niezależne od papiestwa Kościoły ewangelickie.
Reformacja, wpisana w kontekst dramatycznych wydarzeń polityczno-społecznych XVI-wiecznej Europy, nie była w sferze religijnej radykalną rebelią, a wyrazem wiary i tęsknoty za Ewangelią. W krajach, do których dotarła Reformacja nastąpiło religijne przebudzenie, a także niespotykany dotąd rozwój kultury: piśmiennictwa w językach ojczystych, muzyki i wielu innych aspektów społecznych.
***
W kolejną pamiątkę tego wydarzenia luteranie zapraszają do spotkania ze Słowem Bożym podczas nabożeństw w kościołach i poprzez media.
W samo Święto Reformacji mamy możliwość obejrzenia luterańskiego nabożeństwa z kościoła Świętej Trójcy w Lędzinach-Hołdunowie na Górnym Śląsku. Transmisja rozpocznie się o godz. 17.00 w programie 2 Telewizji Polskiej (TVP 2). Kazanie wygłosi ks. Adam Malina.
Oprócz spotkania z Ewangelią podczas nabożeństw luterańskie diecezje i parafie z okazji Święta Reformacji zorganizowały szereg imprez kulturalno-naukowych. Poniżej – spis wybranych uroczystości. Zapraszamy!
1. Wręczenie „Śląskich Szmaragdów”.
W tym roku otrzymują je:
śp. ks. bp Tadeusz Szurman (pośmiertnie)
Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.
Szczegóły: 31.10. Katowice, kościół ewangelicko-augsburski (ul. Warszawska 18), g. 17.00 (kontakt –katowice@luteranie.pl, 32 253 99 81).
„Śląski Szmaragd” jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Śląsk jako pogranicze wielokulturowe, wielonarodowe i wielowyznaniowe wniósł i wnosi znaczący wkład we współczesne procesy integracyjne naszego kontynentu poprzez charyzmat wielu osobowości cieszących się autentycznym uznaniem. Kościół luterański na Śląsku, odgrywający w przeszłości znaczącą rolę, a obecnie jako Kościół „diaspory”, pragnie tym wyróżnieniem docenić ludzi zaangażowanych w dzieło wznoszenia się ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi i kulturowymi.
Dotychczas „Śląskim Szmaragdem” zostali uhonorowani: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek, JE Arcybiskup Damian Zimoń, JE Arcybiskup Alfons Nossol, pisarz Jerzy Pilch, publicysta Krzysztof Karwat, prof. dr hab. Ewa Chojecka, prof. dr hab. Grażyna Szewczyk, prof. dr hab. Julian Gembalski, prof. dr hab. Jan Harasimowicz, prof. dr hab. Jan Malicki, kompozytor Ryszard Gabryś, sportowiec Adam Małysz, prof. dr hab. Dorota Simonides z Opola, Marszałek Senatu Marcin Tyrna, Kazimierz Kutz, prof. dr hab. Jan Herma, redaktor Tadeusz Kijonka i prof. dr hab. Daniel Kadłubiec, prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek, prof. zw. dr hab. Jan Pilarczyk
2. Noc z Lutrem, 31 października 2013 roku, Czeski Cieszyn, Kościół ewangelicki Na Niwach 7
Godz. 19.00
Godz. 19.00
Tym razem Noc z Lutrem czyli spotkanie z okazji Pamiątki Reformacji odbędzie się w Czeskim Cieszynie.
W Pamiątkę Reformacji organizatorzy zapraszają na koncert finałowy warsztatów muzycznych "na bis". Weźmie w nim udział 150 młodych osób w chórze + zespół.
Po spotkaniu wszyscy są zaproszeni na kawę i herbatę.
Po spotkaniu wszyscy są zaproszeni na kawę i herbatę.
Noc z Lutrem to impreza adresowana głównie do młodych ludzi. Jej inicjatorem i organizatorem jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a założeniem jasne i otwarte komunikowanie o wartościach i tożsamości w kontekście wydarzeń z 1517 roku.
Impreza odbędzie się już po raz szósty.
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń