english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dzwony pokoju dla Aleppo

Apel Biskup Kościoła

20.10.2016

Od kilku dni, o godz. 17.00, w wielu kościołach na świecie wybrzmiewają dzwony w intencji syryjskiego miasta Aleppo. Akcja rozpoczęła się w Finlandii, zainicjował ją proboszcz parafii w Kallio (Helsinki), ks. Teemu Laajasalo, lecz wkrótce włączyły się w nią kościoły na świecie, poparły ją Światowa Federacja Luterańska i Światowa Rada Kościołów. Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec wystosował apel o włączenie się w akcję.


Dzwony pokoju dla Aleppo

Dzwony pokoju dla Aleppo

Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie,

Słychać dzwony! To dzwony smutku, dzwony żałoby. Codziennie w Aleppo i w wielu syryjskich miastach giną ludzie, lecz informacje na ten temat spowszedniały i umykają naszej uwadze.

Słychać dzwony! To dzwony sprzeciwu wobec cierpienia cywilów, szczególnie dzieci, w Aleppo, gdyż wojna zabiera im rodziny, domy, bezpieczeństwo i życie.

Słychać dzwony! To dzwony solidarności z ludźmi w ogarniętym wojną mieście Aleppo. Mocny dźwięk ma nas obudzić, zatrzymać, wezwać do modlitwy, lecz ma też zachęcić do budowania pokoju. 

Słychać dzwony! To dzwony napomnienia dla rządów państw, których obowiązkiem jest ochrona obywateli i wprowadzanie pokoju. To żądanie, by zaprzestać działań wojennych, których skutkiem jest zrujnowany kraj i śmierć jego mieszkańców.

Od kilku dni w wielu kościołach na świecie wybrzmiewają dzwony w intencji syryjskiego miasta Aleppo. Akcja rozpoczęła się w Finlandii, lecz wkrótce włączyły się w nią kościoły w Australii, Europie i Ameryce Północnej, poparły ją Światowa Federacja Luterańska i Światowa Rada Kościołów.

Sytuacja w Syrii jest coraz trudniejsza, a najintensywniejsze walki prowadzone są właśnie w Aleppo. Miasto jest regularnie bombardowane, wygląda na zdjęciach jak zniszczona podczas II wojny światowej Warszawa. Spod gruzów wyciągane są setki ciał, czasem z poświęceniem udaje się kogoś uratować.

Na co dzień dociera do nas niewiele wiadomości na ten temat, giną pośród innych doniesień medialnych. Tymczasem to wszystko ma miejsce, nawet jeśli tego nie zauważamy. Tragedię Syryjczyków zobaczyłem na własne oczy przebywając w obozie dla uchodźców w Jordanii. Wojna zabrała im domy i zmusiła do ucieczki. Choć tymczasowo znaleźli schronienie to ciągle walczą o swoją godność i potrzebują nadziei na lepszą przyszłość.

Czas, aby dzwony zabrzmiały także w kościołach w Polsce. Czas byśmy wyrazili nasz smutek, ale też solidarność i wsparcie naszą modlitwą. Czas byśmy usłyszeli o tragedii Syrii i powiedzieli o tym światu, wzywając do zmian. Dzwony pokoju dla Aleppo będą brzmiały do 24 października br. (Dzień Narodów Zjednoczonych). Zachęcam wszystkie parafie w Polsce do włączenia się w akcję już dzisiaj.

Życzę nam wszystkim i modlę się za nas, aby nasze myśli i działania przepełniała miłość. Abyśmy patrząc przez pryzmat Chrystusa, umieli odróżniać to, co słuszne, od tego, co niesłuszne i by owocem naszej wiary było prawdziwe świadectwo dla tego świata. (por. Fil 1, 9-11).

ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła

Plakat do pobrania