english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ekumeniczne święto w Łabędach koło Gliwic

Długoletnia tradycja się sprawdza.

29.06.2012

Zgodnie z kilkuletnią  tradycją parafii - luterańskiej w Gliwicach/Łabędach i parafii katolickiej w Łabędach, w niedzielę 17 czerwca 2012r. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, tym razem w Kościele Marcina Lutra w Łabędach.
 


Ekumeniczne święto w Łabędach koło Gliwic

Celem nabożeństwa, jak co roku, było wspólne uwielbianie Boga modlitwą i pieśnią. Przewodnią myślą tegorocznej uroczystości była modlitwa o i do Ducha Świętego, co zostało w powitaniu wyrażone słowami z Księgi Zachariasza: "Nie dzięki mocy ani dzięki sile, lecz dzięki mojemu Duchowi to się stanie -mówi Pan Zastępów" (Za 4,6).  Kościół wypełniony był po brzegi parafianami obydwu wyznań. W duchowym przeżywaniu naszej społeczności przewodzili księża: ze strony katolickiej proboszcz Parafii Św. Jerzego w Łabędach - ks. Antoni Pleśniak oraz wikariusze - ks. Rafał Dappa i ks. Adam Bryła, a ze strony ewangelickiej proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej  w Gliwicach - ks. Andrzej Wójcik i wikariusz ks. Sebastian Olencki. W nabożeństwie uczestniczył także Nestor ewangelickiego duchowieństwa - ks. Alfred Figaszewski.

Teksty Słowa Bożego odczytane zostały przez lektorów w przekładzie ekumenicznym. (Dzieje Apostolskie  2,14-21 oraz z Ewangelia Jana 7,37-39)

Kazanie wygłosił ks. Rafał Dappa, który przypomniał min. o mocy i działaniu Ducha Świętego na kartach Biblii, a także o tym, że mamy dzisiaj tego samego Ducha Bożego, który ma moc. W czasie nabożeństwa wierni śpiewali pieśni zarówno ze śpiewnika katolickiego jak i ewangelickiego. Szczególnie uroczystą oprawę spotkania zapewniły chóry obu parafii: Chór Georgos z Parafii Św. Jerzego pod dyrekcją p. Piotra Grylickiego oraz chór Animato z Parafii Ewangelickiej pod dyrekcją p. Zoriany Łańcuckiej (do jednego utworu akompaniował Tomasz Marcol - zeszłoroczny konfirmant z Gliwic). Występ chórów nagrodzono gromkimi brawami. Należy nadmienić, że obydwa chóry od lat już wspólnie występują na tego typu uroczystościach. W powszechnej modlitwie wiernych modlono się o jedność chrześcijan, o pokój oraz mądrość Ducha Świętego. Po nabożeństwie, w przykościelnym ogrodzie przy kawie, herbacie i pysznych ciastach, wykorzystując piękną pogodę, przeżyliśmy wspólnie dobry czas
w duchu Bożej jedności.

relacja: Krystyna Raszka
zdjęcia: Grzegorz Łańcucki i Joanna WójcikWarto wspomnieć, że ekumeniczne nabożeństwa w Łabędach mają już swoją tradycję. Odbywają się naprzemiennie w kościołach tych dwóch parafii, co roku w czerwcu. Te pełne chóralnej muzyki ekumeniczne inicjatywy są przykładem życia w jedności ducha z naszymi przyjaciółmi, sąsiadami i ludźmi, których łączy wspólna pasja - śpiewanie Bogu na chwałę!