english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ekumenizm, formacja, integracja

Ekumenizm jako tabu i wyzwanie

30.11.2019

W dniach od 20 do 21 listopada br. odbywała się w Opolu i Kamieniu Śląskim międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana „Ekumenizm – formacja – integracja – dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji.” W konferencji zorganizowanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego wzięli udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz Kościołów ewangelickich.


Ekumenizm, formacja, integracja

Gościem specjalnym konferencji był kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W konferencji wziął udział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i jednocześnie zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec oraz pozostali członkowie Konferencji Biskupów Ewangelickich. Obecny był również prawosławny arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jerzy (Pańkowski) i bp Serafin (Amelchenkov) z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Bp Marek Izdebski reprezentował Kościół ewangelicko-reformowany. Ponadto w konferencji wzięli udział teolodzy różnych wyznań, reprezentujący różne uczelnie teologiczne z kraju i zagranicy, licznie zgromadzeni studenci i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.

Zebranych powitał ks. prof. Zygfryd Glaeser z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Słowa pozdrowienia przekazał Wielki Kanclerz Wydziału i ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja, który podkreślił, że zgodnie z soborowym nauczaniem nie można mówić o eklezjalnej próżni poza Kościołem rzymskokatolickim.

czytaj więcej: ekumenizm.pl