Ewangelickie święto na Kujawach
Uroczystości w Rypinie i Lipnie
W czasie uroczystych nabożeństw, ewangelicy ziemi dobrzyńskiej i michałowskiej, dziękowali za 145 lat kościoła w Lipnie oraz 125 lat kościoła w Rypinie.
W dniach 22 i 23 czerwca 2013 r. odbyły się uroczystości rocznicowe dwóch ewangelickich kościołów parafialnych na Kujawach.
- Jesteście dla nas wzorem pracowitości, uczciwości i skromności - powiedziała Dorota Łańcucka - Burmistrz Miasta Lipna do ks. Michała Walukiewicza i wiernych parafii ewangelickiej w czasie sobotnich obchodów 145-lecia miejscowego kościoła.
Uroczyste nabożeństwo dziękczynne zgromadziło parafian, przedstawicieli samorządu oraz gości, w tym liczną grupę dawnych mieszkańców miasta. Obecni byli: dawny duszpasterz ks. Marek Loskot, zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oraz zwierzchnik diecezji bp Marcin Hintz, który wygłosił kazanie.
Obecnie niewielka społeczność ewangelików z Lipna i okolic, poprzez świadectwo życia oraz dbałość o świątynię i jej otoczenie budzi wśród mieszkańców miasta prawdziwy szacunek. Widoczna z daleka, jasna bryła pięknie odremontowanego kościoła Św. Trójcy przynosi chlubę nie tylko parafianom, ale i całemu miastu.
Następnego dnia, w sąsiedniej parafii w Rypinie, świętowano jubileusz 125 lat miejscowego kościoła. W czasie dziękczynnego nabożeństwa 4. niedzieli po Trójcy Świętej kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec.
I tak jak w Lipnie, również w Rypinie zgromadziło się wielu gości. Niespotykaną gdzie indziej tradycją rypińskich uroczystości kościelnych były - umieszczone na szczytach ławek i palące się w czasie nabożeństwa - świece. Tworzyły one niepowtarzalny nastrój w zabytkowym wnętrzu kościoła.
Obu uroczystościom towarzyszyły występy zespołu puzonistów z Niemiec oraz ewangelickiego chóru parafialnego z Rypina, liczącego ponad dwadzieścia osób.
Ewangelicka parafia w Rypinie obejmuje swoim zasięgiem również oddaloną o 25 km Brodnicę, w której mieszka większość jej wiernych. W przyszłym roku ewangelicy w Rypinie będą obchodzić 230 lat istnienia parafii.
Uroczystości w Lipnie i Rypinie pokazały jak w praktyce, pomimo życia w głębokiej diasporze, wierni mogą realizować ewangelicki etos pracy. Wyremontowane kościoły i plebanie, pieczołowicie utrzymane ogrody przy parafiach, szacunek społeczności lokalnych, rozwinięte życie zboru to obraz żywego Kościoła Jezusa Chrystusa.
Niezwykłe świadectwo wiary i zaangażowania tych diasporalnych społeczności parafialnych może być wzorem dla całej Jednoty Kościoła.
Duszpasterzem ewangelickich parafii w Lipnie, Rypine oraz Włocławku jest ks. Michał Walukiewicz. Wspólnie z żoną Elżbietą - absolwentką teologii i nauczycielem historii, służą diasporalnej społeczności luterańskiej na Kujawach od 2004 roku. Pastorostwo Walukiewicz mają syna i córkę.
BIK
więcej zdjęć: BIK
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń