english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Forum Ewangelickie w Łodzi

Szczyro prowda protestantów a fake newsy i internet

30.09.2019
W Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego, w dniach 27-29 września 2019 r. odbyło się  XXIII Forum Ewangelickie.

Forum Ewangelickie w Łodzi

Polskie Towarzystwo Ewangelickie oddział w Łodzi zorganizowało XXIII Forum Ewangelickie, które w roku 2019 zajmowało się tematem prawdy, fake newsów i Internetu.

Do Łodzi przyjechało około 90 osób z całej Polski. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem Łodzi śladami ewangelicyzmu. Wycieczkę poprowadził Senator Ryszard Bonisławski udawadniając uczestnikom w jak istotny sposób ewangelicy wpłynęli na rozwój miasta.

 

Wieczorna część forum została otworzona mini recitalem duetu Magdalena Werner (flet) i Jagoda Pawelec (harfa) w Sali Kominkowej Pałacu Biedermanna w Łodzi. Po jego zakończeniu rozpoczęły się pogawędki przy kominku o prawdzie i uniwersytecie, w których wzięli udział prorektor Uniwersytetu Łódzkiego dr hab.prof. Tomasz Cieślak oraz JM Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski. Rozmowę poprowadziła dr Kinga Sygizman. Podczas pogawędek rozmówcy zastanawiali się czym jest prawda i jaką rolę dzisiaj odgrywa uniwersytet. Czy nadal jest miejsce, w którym studenci dyskutują, aby poszukiwać prawdy?


W sobotę obrady oficjalnie otworzył bp Jan Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce,  Józef Król, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa oraz prof. Jarosław Płuciennik, Prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Następnie rozpoczęły się bloki wykładowe. Pierwsze trzy prezentacje dotyczyły współczesnych mediów, także chrześcijańskich oraz tego jak szybko fake newsy i kłamstwo rozprzestrzeniają się dzisiaj w przestrzeni publicznej. "Łże wiadomości", jak nazwał je redaktor Adam Szostkiewicz z Tygodnika Polityka, manipulują opinią publiczną i wprowadzają ludzi w błąd. Prof. Magdalena Kamińska z UAM w Poznaniu zwróciła uwagę, że ludzie często funkcjonują w bańkach filtrujących, korzystając w sieci jedynie z wyselekcjonowanych informacji. Powoduje to, że zamykają się na jedynie w pewnym obszarze tematycznym i poznają jeden punkt widzenia, często tożsamy z ich własnym albo im bliski. Rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska opowiedziała o organizacjach chrześcijańskich zajmujących się komunikacją medialną i działaniach jakie podejmują, by przeciwdziałać fałszywym wiadomościom (fake newsom) i często wynikającej z nich mowie nienawiści.


Drugi blok tematyczny związany był z historią. Słuchacze wysłuchali referatu dr. Aleksandra Łupienko o pasteorze Leopoldzie Otto (2 listopada 2019 r. wypada jego dwusetna rocznica urodzin), dr. Dariusza Bawoła na temat ostatniego słowa Jana Amosa Komenskiego. Dr Zbigniew Gruszka opowiedział o dwóch reedycjach Biblii - Guttenberga i Lutra. Faksymile tych Biblii można było zobaczyć po wykładzie. W południe odbył się przedpremierowy, zamknięty dla szerszej publiczności pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego poświęconego Biskupowi Juliuszowi Burschemu pt. "Tę rodzinę trzeba wytępić" (produkcja TVP, reż. Leszek Wiśniewski). Po projekcji uczestnicy rozmawiali z twórcami filmu. 


W sesji popołudniowej odbyła się dyskusja panelowa "Szczyro prowda protestantów a fake-newsy i internet, w której wzięli udział prof. dr hab. Anna Nasiłowska, pisarka, dziennikarka, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członek PEN clubu (IBL PAN), ks. prof. dr hab. Alfred Wierzbicki (KUL), red. Adam Szostkiewicz (Polityka), ks .prof. ChAT dr hab. Marek Uglorz i dr hab. Maciej Ożóg (UŁ). Dyskusję poprowadziła red. Renata Kim („Newsweek”).

Na koniec dnia uczestnicy forum spotkali się na grillu w parku przy Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ.

W niedzielę obrady przeniosły się do centrum Łodzi. W kościele św. Mateusza odbyło się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. Powiedział m.in.: "Chrystus przyszedł na świat aby ponieść karę za nasze grzechy. Wiem, że ta prawda, tak często powtarzana, sprawia, że nie słyszymy, nie dostrzegamy już jej głębokiego znaczenia. Jednak usprawiedliwieni w Chrystusie jesteśmy, jako usprawiedliwieni grzesznicy, powołani do życia w naśladowaniu Chrystusa. Jego przykazania są dla nas drogowskazem. Naśladowanie Chrystusa kształtuje też postawę wobec bliźnich. Tutaj należy wspomnieć dwa główne przykazania: miłości do Boga, którego mamy kochać z całych sił, duszy, całym sobą oraz do bliźniego, którego mamy kochać jak siebie samego.
Jeżeli kogoś kocham, to nie będę go obmawiał, nie będę kłamał na jego temat, ale też nie będę go okłamywał, nawet jeżeli poniosę z tego tytułu straty. Prawdomówność chrześcijan, także ewangelików, brała się właśnie z przestrzegania Ewangelii. Więcej. Ewangelicy odrzucają zasadę, że cel uświęca środki. Nie wolno w imieniu Jezusa stosować brudnych metod, aby osiągnąć nawet słuszny cel. Nie wolno rozpowszechniać fałszywej informacji o kimś, by wygrać wybory" (obszerne fragmenty kazania zostały opublikowana na blogu Biskupa Kościoła).


Forum zakończyło się podsumowaniem i wspólnym obiadem.


zdj. Aldona Karska