Jubileusz 625 lat kościoła w Pasymiu
Świętowano jubileusz jednego z najstarszych kościołów ewangelickich w Polsce
W dniach 6 i 7 sierpnia 2016, parafia w Pasymiu na Mazurach obchodziła jubileusz 625-lecia kościoła. W obchodach brali udział licznie zgromadzeni dawni i obecni parafianie. Gościem uroczystości był zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę wykładem bp. Rudolfa Bażanowskiego na temat trudnej historii mazurskich ewangelików w latach powojennych.
Wieczorem w sobotę, w ramach XIX Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej słuchacze mieli okazję wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu prof. Oskar Gottlieb Blarra (Niemcy) oraz Klaudii Twardzik (Polska)
W niedzielnym nabożeństwie, na którym kazanie wygłosił gość z Afryki, namibijski biskup Ernst Gamxamub, uczestniczyli duchowni i wierni, przedstawiciele władz samorządowych, goście ekumeniczni oraz konsul generalny Niemiec z konsulatu w Gdańsku. Następnie wszyscy mieli możliwość wziąć udział w pikniku parafialnym.
Pierwszy kościół na terenie Pasymia wzniesiony został niedługo po założeniu wsi kościelnej Henrykowo. Około 1350 roku położono kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, którą zakończono w 1391 r. Świątynia miała charakter obronny.
Od czasu Reformacji jest to kościół ewangelicki. Wnętrze kościoła związane z historią miasta i jego mieszkańcami należy do najcenniejszych w regionie. Elementarni wyposażenia są: późno manierystyczny ołtarz wykonany w 1673 r., polichromowany i wyzłocony w 1714 r., ambona z 1680 r., prospekt organowy z 1705 r. oraz ławy gotyckie z XV w. i manierystyczne z XVII w (te usytuowane pomiędzy ołtarzem a amboną charakteryzują się obustronnością i przypominają siedziska w starych tramwajach).
Innym niezwykłym elementem jest wisząca w środku kościoła rzeźba głowy jelenia z 1608 roku. Ma ona przypominać wydarzenie związane z epidemią cholery. Zebrani w kościele ludzie zobaczyli przechodzącego przez miasto olbrzymiego jelenia i uznali, że to oznacza koniec nieszczęść co okazało się prawdą. Legenda głosi, że każdy kto stanie w bezruchu pod rzeźbą otrzyma pomoc w rozwiązywaniu swoich problemów.
Od 1988 roku duszpasterzem w Pasymiu, Dźwierzutach i Jedwabnie jest ks. Witold Twardzik.
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń