Jubileusz na Wangu
Z przyszłości ku przyszłości
„Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać” (Łk 12,48) - tymi słowami ks. prob. Edwin Pech powitał w 9. niedzielę po Trójcy Świętej, dnia 05.08.2012 r. uczestników uroczystości 170-lecia położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła Wang oraz prezentacji kolejnych etapów realizacji zadań pn. „Wędrowanie bez granic - wzrost atrakcyjności i dostępności obiektów turystycznych stanowiących element międzynarodowej trasy turystycznej Via Sacra” wykonywanego w ramach „Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.
Wśród przybyłych gości zastał powitany bp Martin Herche, Generalny Superintendent okręgu kościelnego Görlitz Ewangelickiego Kościoła Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc, ks. prob. Sebastian Kozieł z parafii ewangelickiej w Jeleniej Górze Cieplicach, członkowie zespołu zarządzającego projektem „Wędrowanie bez granic …” Irena Chładzińska i Marek Machnik, Przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Seweryn, Komendant Staży Miejskiej w Karpaczu Mirosława Sarnawska-Prośniak oraz wielu gości, którzy wypełnili kościół Wang.
Kaznodzieja nawiązał do historii sprzed 170 lat: - „Jak dobrze, gdy władcy są otwarci na wiarę. Pruski król Fryderyk Wilhelm IV był takim władcą. Posiadał on namiętność do budowania. W ten oto sposób ukończona została budowa katedry w Kolonii, a tutaj niedaleko Śnieżki odbudowano szacowny kościół drewniany pochodzący z norweskiej miejscowości Vang.
Tutaj u podnóża najwyższej góry w ówczesnych Prusach mógł go odtąd każdy oglądać i podziwiać: to, co jest najpiękniejsze jest dostatecznie dobre dla Najwyższego, dla Boga, który pozwala nam na doświadczanie piękna jego dzieła, dla Boga, który zesłał nam Jezusa Chrystusa dla naszego zbawienia. Dla Boga, który w sile Ducha Świętego pobudza i zachowuje naszą wiarę oraz łączy ludzi ponad granicami tego świata.
Jest to piękne spotkanie! Z wdzięcznością wspominamy uroczystość położenia kamienia węgielnego pod odbudowę tego kościoła w dniu 2 sierpnia 1842 roku. Po nabożeństwie przedstawione zostaną kolejne etapy naszego projektu transgranicznego Polska – Saksonia.
W uroczystościach tych biorą pośrednio udział także Prusy, ponieważ my pochodzący z Görlitz nie należymy do saksońskiego Kościoła krajowego, lecz tworzymy dziś wspólny Kościół krajowy z krajami związkowymi Berlinem i Brandenburgią.”
W czasie nabożeństwa pozdrowienia przekazali: Margrit Kempgen z Ewangelickiej Fundacji Kościelnej z Görlitz, która jest partnerem realizowanego projektu transgranicznego, Wojciech Kapałczyński - Wojewódzki Konserwator Zabytków, Burmistrz Karpacza Bogdan Malinowski, Katarzyna Hanczarek z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013 w Jeleniej Górze.
W pozdrowieniach gości często padały słowa o wielkim zaangażowaniu i determinacji ks. prob. Edwina Pecha w pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej, którego efekty mogą wszyscy podziwiać oraz wkładzie miejscowej parafii ewangelickiej w szereg działalności dla społeczeństwa Karpacza i okolic m.in. Diakonii, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, klubu środowiskowego dla dzieci, klubu integracyjnego dla niepełnosprawnych oraz działalności Chóru Ekumenicznego.
Odsłonięto również model kościoła Wang, wykonany z brązu przez Piotra Makałę dla osób niewidomych i słabowidzących.
Zaprezentowano także audio-guidy, dzięki którym można poznać atrakcje na placu kościelnych w trzech językach oraz stojaki na rowery. Prezentację prac restauratorskich, budowlanych i modernizacyjnych w kompleksie Kościoła Wang w Karpaczu przedstawili Kamil i Stanisław Zaremba z firmy epartner.pl. Wykonano renowację i naprawę „łącznika” kościoła oraz naprawę zewnętrznych elementów konstrukcyjnych Kościoła Wang, ustawiono nowe ławki dla turystów na placu kościelnym.
Ks. prob. Edwin Pech podziękował wszystkim wykonawcom prac związanych z dotacją unijną za solidne wykonanie zamówień.
Margrit Kempgen zaprezentowała kompleks Św. Grobu w Görlitz przy pomocy modelu oraz plakatów.
Na koniec uroczystości Katarzyna Hanczarek z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013 w Jeleniej Górze odsłoniła pamiątkową tablicę upamiętniającą realizację dotacji Unijnej „Programu operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013”. Wartość projektu wyniosła: 337.339,28 Euro dla lidera projektu - Parafii Wang oraz 173.143,30 Euro dla partnera projektu. Wysokość przyznanych środków wyniosła łącznie 429.061,46 Euro.
W ramach tego zadania Parafia Wang zorganizowała ponadto wyjazdy osób niepełnosprawnych oraz pracowników do Świętego Grobu w Görlitz, wykonano pamiątkowe miniatury kościoła Wang, a w planie jest jeszcze ukończenie ścieżki i punktów widokowych, które ułatwią turystom dotarcie do kościoła Wang oraz umożliwią podziwianie pięknych widoków. We wrześniu spotkają się studenci niemieccy i polscy na warsztatach. Postawione zostaną w Karpaczu dwie tablice informacyjne o kościele Wang.
Po wspólnym obiedzie miała miejsce prezentacja książki Anji Rösner „Kościół Wang
O swojej książce i kulisach jej powstawania opowiadała sama autorka, która przyjechała aż z Duisburga w Niemczech. Książka ta została wydana w języku polskim oraz niemieckim i jest nowym spojrzeniem na historie sprowadzenia świątyni Wang do Karpacza, dzięki wnikliwemu poszukiwaniu w archiwach w Niemczech i Norwegii. Były też prezentowane inne wydawnictwa o kościele Wang: plakat, foldery i ulotki oraz wydawnictwo o kościele Wang dla niewidomych wykonane przez Janusza Jaremena.
„Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać” Łk 12,48. Mając tę świadomość prośmy naszego Boga w modlitwie o mądrość, siłę, wytrwałość w pracy na Jego niwie, ku Jego chwale, a ludziom ku pożytkowi.
Foto: Zbigniew Kulik, Marek Machnik, Bartosz Pech
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń