english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileuszowa sesja Instytutu Pastoralnego

W Warszawie odbyło się spotkanie z okazji 10-lecia instytutu

29.11.2017

W dniach od 27-29 listopada 2017 roku w Centrum Luterańskim przy ulicy Miodowej 21 w Warszawie odbywał się jubileuszowy Instytut Pastoralny.


Jubileuszowa sesja Instytutu Pastoralnego

Instytut Pastoralny ma już 10 lat. To instytucja, która kształci duchownych Kościoła ewangelicko-augsburskiego dając im nowe bodźce do działania oraz możliwość pogłębienia wzajemnych relacji. Tym razem ponad 50 osób uczestniczyło w owym wydarzeniu, któremu po raz kolejny przewodniczył dyrektor Instytutu bp Adrian Korczago.

W trakcie Instytutu odbywały się bardzo różnorodne sesje. Między innymi był czas, aby uczestnicy ćwiczyli dykcję w kontekście wypowiedzi publicznych, co jest niewątpliwie istotne w zawodzie duchownego. Były także wykłady, które pozwalały zastanowić się nad rolą rodzica i wychowaniem dzieci. Poruszone zostały także zagadnienia związane ze służbą duchownego, a także trudnościami, które z niej wynikają i możliwością wypalenia zawodowego. Wysłuchano także wykładu, dotyczącego współczesności i miejsca protestantyzmu w Polce. Nie zabrakło elementów artystycznych. W poniedziałek odbył się koncert chóru Wojskowej Akademii Technicznej pod dyrekcją Joanny Korczago, który zrobił wielkie wrażenie na słuchaczach. Niezwykle miłe i sympatyczne były wspólne posiłki, które były okazją do rozmów i lepszego poznawania się. Każdy dzień rozpoczynał się i kończył modlitwą prowdzoną przez jednego z duchownych.

W instytucie uczestniczyli zarówno jego absolwenci, jak i aktualni kursanci oraz studenci. W związku z tym wzajemna integracja była istotnym elementem, dzięki któremu udało się wypracować przyjazną atmosferę do wspólnej pracy. 

W trakcie spotkania różne osoby opowiadały o swoim doświadczeniu i przeżyciach, poprzez które mogły wzbogacić swoją służbę. Można jedynie wyrazić nadzieję, że kolejne sesje Instytutu będą okazją do tego, aby doświadczać nowych bodźców, zarówno pod kątem służby, duchowości, jak również pogłębiania wzajemnych relacji. Ostatnie 10 lat udowodniły, że warto dawać taką możliwość rozwoju duchownym i studentom teologii.

tekst: Mateusz Mendroch