english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Każdy zmienia świat

Ostatni papierowy numer

27.01.2014

Każdy z nas zmienia świat. Pytanie tylko, jak to robi? I tej właśnie odpowiedzi poszukują autorzy artykułów w najnowszym numerze czasopisma „Warto” - czasopisma o relacjach i duchowości Wydawnictwa WARTO przy Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.


Każdy zmienia świat

Lidia Czyż (autorka powieści Mocniejsza niż śmierć), szukając odpowiedzi na pytanie: Jak zmieniam świat? pisze:
„Coraz bardziej uzmysławiam sobie, że moje działanie nie kształtuje rzeczywistości „tu i teraz”, ale wpływa na to, co wydarzy się za wiele lat. Nawet jeśli nigdy się o tym nie dowiem, wiem, że warto.  

Danuta Mendroch (fizjoterapeutka) zaczęła po prostu od siebie, pisząc w formie listu:
„Kiedy jestem obecna, wtedy tworzę, mam wpływ na to, co wokół. Kiedy się uniżam, wycofuję, wchodzę w czyjąś rolę, w czyjeś buty, to każdy inny może mnie zastąpić, kiedy mnie zabraknie”.

Ksiądz Bogdan Wawrzeczko wziął temat za rogi i o zmienianiu świata pisze wprost i stanowczo, cytując Wiktora Kubiaka, producenta pierwszego polskiego musicalu „Metro”, który powiedział:
„Jeśli nie ma wykonawców, to trzeba ich znaleźć i wykształcić. Jeśli nie ma szkół, to trzeba je zorganizować. Jeśli nie ma tradycji, to trzeba ją stworzyć. Ale oprócz pieniędzy potrzebne są jeszcze marzenia”.

Ksiądz Wawrzeczko tak komentuje jego słowa:
„Co możemy zrobić, żeby to, co wokół nas, choć trochę było lepsze? Czy to, przypadkiem, nie do nas są kierowane słowa Jezusa: Wy jesteście solą ziemi i światłością świata? […] Moim zamiarem jest zachęcenie Cię do tego, żebyś spojrzał na Bożą miłość okazaną nam w Jezusie. Tym, który przyszedł, żeby otworzyć nam drogę do nieba, spłacić dług naszego grzechu. Nie przeszkodziło mu to jednak w braniu na kolana dzieci, pomocy przy weselu, podaniu chleba głodnemu, słuchaniu o przyziemnych ludzkich zmartwieniach, stawaniu przy człowieku w potrzebie”.

Ważnych pytań nie ubywa, ale przybywa – zwraca uwagę Łukasz Ostruszka w artykule pt. „Teksty, które mają coś zmieniać”, w którym komentuje opublikowane niedawno przez Legatum Institute zestawienie „Prosperity Index”:

„Czy wierzysz w to, że Twoja praca jest ważna? Czy ktoś mówi Ci, że to, co robisz, jest bez wartości? Czy uważasz, że swoją pracą nie jesteś w stanie kompletnie niczego zmienić w tym świecie? Czy według Ciebie praca, którą wykonujesz, nie jest w stanie zmienić, poprawić Twojego życia?”.

O tym, jak każdy najmniejszy gest lub jego brak może zmieniać rzeczywistość, pisze z kolei Ania Swanson w artykule „Do głowy by mi nie przyszło”:

„Kocham jazdę na rowerze, wiec kiedy udało mi się wykroić trochę czasu na stokówkę, poleciałam do Byrtków po rower. Jazda nie z tej ziemi, widoki jak z mojej ziemi. Tlen w płucach, adrenalina w żyłach, radość w sercu. Rower oddałam, podziękowałam serdecznie i byłby koniec historii, gdyby nie moja starsza i bardziej doświadczona siostra:
– Ładnie by było im coś za to dać – rzuciła.
– Dać? Jak to dać?! Przecież podziękowałam! – obruszyłam się lekko.
– No... wypada – zakończyła rozmowę.
U nas w domu wszystko robiło się za dziękuję. Okazywać komuś wdzięczność przez prezent? Do głowy by mi nie przyszło!”.

Ponoć okazujemy i odbieramy miłość na pięć różnych sposobów. Jakie są pozostałe 4 sposoby na okazywanie miłości? Dowiecie się z najnowszego numeru czasopisma o relacjach i duchowości „Warto”.

Czwarty numer 2013 jest zarazem ostatnim na papierze. Rok 2014 przynosi zmiany i po 16 latach czasopismo przenosi się do Internetu. Na stronie www.warto.cme.org.pl znajdziecie wkrótce e-czasopismo „Warto”. Z czasem, prócz przygotowywanych w formie kwartalnika najnowszych numerów. na stronie e-czasopisma pojawiać się będą numery archiwalne. Warto poczytać!

Joanna Rączkowiak