Ks. Roman Pracki doktorem teologii
Obrona pracy doktorskiej w ChAT w Warszawie
Ks. Roman Pracki z parafii w Krakowie obronił - jako drugi duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w tym roku - doktorat z teologii na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
- Sylwetka doktoranta wskazuje na szerokie zainteresowania i pęd poznawczy doktoranta. Duszpasterstwo, ekumenizm, dziennikarstwo, a obecnie także psychoterapia, to główne obszary jego aktywności poznawczej - powiedział bp prof. Marcin Hintz podczas publicznej obrony pracy doktorskiej ks. Romana Prackiego – proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie.
- Ważne miejsce w poszukiwaniach badawczych zajmowała od samego początku teologia ekumeniczna. Jeśli chodzi o teologiczny dialog luterańsko-prawosławny, to pozwolę sobie stwierdzić, że jest najwybitniejszym znawcą tej materii w Polsce. Przedłożona Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej rozprawa jest tego najlepszym dowodem - uzupełnił bp Hintz.
Dysertacja ks. Prackiego pod tytułem "Luteranie i prawosławni w dialogu. Studium historyczno-krytyczne" została napisana pod kierunkiem bpa prof. Marcina Hintza. Recenzentami byli bp. prof. Grzegorz Ryś (biskup pomocniczy krakowski Kościoła Rzymskokatolickiego), oraz bp. prof. Jerzy (Pańkowski) Prawosławny Ordynariusz Wojskowy i biskup siemiatycki Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce.
Obrona miała miejsce w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w dniu 23 października 2014 roku.
Od początku 2014 roku tytuł doktora nauk teologicznych otrzymali także luteranie: ks. dr Marcin Undas (Powstanie i rozwój Kościoła Ewangelickiego na terenach dawnego Mniejszego Państwa Stanowego Wodzisław w latach 1517 - 1914), dr Iwona Baraniec (Analiza poziomów narracji w przypowieściach Jezusa według przekazu ewangelisty Łukasza), dr Łukasz Barański (Drogi zbawienia w luterańskiej teologii XVII wieku na podstawie dzieł Jana Arndta i Jana Gerharda) oraz dr Michał Hucał (Oddziaływanie brytyjskiej Ustawy o prawach człowieka z 1998 r. na Kościół Anglii).
Ks. Roman Pracki ma 43 lata. Studiował teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, gdzie w 1996 roku, obronił pracę magisterską "Radiofonia jako forma oddziaływania duszpasterskiego".
Na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce został ordynowany 1997 roku. Pełnił służbę duszpasterską w parafiach w Lublinie oraz w Radomiu, następnie pełnił funkcję proboszcza-administratora parafii w Płocku. Był też duszpasterzem akademickim studentów – luteran Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Od 2006 roku piastuje funkcję proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, jednocześnie jest prezesem Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
W latach 1997-1999 studiował w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał tytuł licencjata teologii ekumenicznej, a następnie w latach 2002–2006 pracował na stanowisku asystenta przy Katedrze Teologii Protestanckiej w tymże Instytucie. Absolwent Akademii Mediów przy Ewangelickiej Agencji Informacyjnej we Frankfurcie nad Menem.
W latach 2002-2012 był delegatem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Komisji Mieszanej Dialogu Luterańsko-Prawosławnego.
Od 1999 r. jest konsultantem i autorem haseł w Encyklopedii Katolickiej, Encyklopedii PWN - Religia oraz Enzyklopädie für Religion und Gegenwart.
ks. Roman Pracki jest żonaty, ma dwie córki.
BIK
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń