english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Międzynarodowe Spotkanie Młodych

W Karpaczu rozmawiano o ochronie stworzenia

16.08.2019

W piątek, 9 sierpnia, uroczystym nabożeństwem w Świątyni Wang zakończyło się wyjątkowe spotkanie młodzieży licealnej i studenckiej. 


Międzynarodowe Spotkanie Młodych

„Międzynarodowe Spotkanie Młodych” trwało 5 dni i zgromadziło ponad 20 uczestników z Polski, Czech, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. 
 
Obok wspólnego śpiewu, modlitwy, czytania Pisma Świętego, czas mieliśmy wypełniony rozmowami i różnymi aktywnościami, jak np. wyjście w góry i spływ kajakowy. Podczas jednej z wycieczek udaliśmy się wspólnie na szczyt góry Śnieżki. Przeszliśmy urokliwym szlakiem pośród starych drzew do Kotła Wielkiego i Małego Stawu. Następnie udaliśmy się w stronę szczytu. Pogoda nam dopisała i mimo że według zapowiedzi miało padać, to udało nam się wrócić do ośrodka przed burzą. 
 
W trakcie tego tygodnia skupialiśmy się nad historią o stworzeniu świata, zapisaną w Księdze Genesis. Ks. Paweł Mikołajczyk przygotował dla nas studium biblijne i pytania do tekstu. Zastanawialiśmy się jak dbać o stworzenie i klimat, który coraz szybciej się ociepla powodując anomalie pogodowe. 
 
Podczas jednego z wieczornych społeczności każda z czterech grup przygotowała prezentację na temat kraju, z którego pochodzą. Uczestnicy z Niemiec przedstawili za pomocą scenki teatralnej jedną z baśni Braci Grimm. Jan, ksiądz z Kościoła Czeskobraterskiego zaśpiewał piosenkę Jaromira Nohavicy „Tesinska”. Uczestnicy z Polski przedstawili zarys historii Polski oraz nauczyli zebranych tańczyć polonez. Amerykanie natomiast przygotowali prezentację na temat tego jakie różnice między Stanami a Europą do tej pory zauważyli, a także nauczyli nas tańczyć do muzyki R&B. 
 
Warto wspomnieć o świetnej kuchni, z jakiej mieliśmy przyjemność korzystać w karpackim ośrodku „Przy lesie”. Panie kucharki uwzględniły w menu ofertę dla wegetarian, a także rozpieszczały nas smacznymi mięsami, pierogami, chrupiącym pieczywem i zdrowymi sałatkami. Nasi goście zza granicy na pewno na długo zapamiętają polską gościnność i smak przygotowanych dla nich potraw.

Mam nadzieję, że w przyszłości odbędą się reedycje tego spotkania i więcej osób będzie mogła skorzystać z duchowych inspiracji w takim międzynarodowym kontekście. 
 
tekst: Sebastian Madejski, uczestnik