english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Młodzi luteranie na końcu świata

51. Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej

25.09.2019

W dniach 20-22 września 2019 r. odbył się 51. Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej w Suwałkach.


Młodzi luteranie na końcu świata

Młodzi luteranie na końcu świata…
tak przynajmniej mogłoby wydawać się tym, którzy pierwszy raz usłyszeli, że Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej odbędzie się w Suwałkach. Bardzo szybko okazało się, że miejsce zjazdu to nie jest koniec świata, ale samo jego centrum wypełnione dobrymi treściami, Bożym Słowem, refleksją, piękną muzyką, teatrem i przede wszystkim znakomitą atmosferą budującą przyjaźnie i przywiązanie do Kościoła.

Zacznijmy jednak od początku.
W piątkowe popołudnie w Suwalskim Ośrodku Kultury rozpoczęła pracę rejestracja uczestników. W tym właśnie miejscu odbyła się większość zaplanowanych punktów programu. W sumie na sali ośrodka kultury zasiadło, stało, tańczyło, słuchało i modliło się około trzystu młodych luteran z całej Polski.

Zjazd otworzyli wspólnie Biskup Diecezji Mazurskiej – ks. Paweł Hause, Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży – ks. Marcin Konieczny, proboszcz parafii w Suwałkach – ks. Dawid Banach oraz Prezydent Suwałk – p. Czesław Renkiewicz. Donośnie wybrzmiała formuła: „51. Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej uważamy za otwarty” i rozpoczął się bogaty program artystyczny spotkania.

Pierwszym jego punktem był monodram w wykonaniu Cieszki Żółtko, który nastrajał uczestników na myślenie o przyszłości i zbawieniu. Wieczór dopełniła muzyka zespołu Exodus 15, który porywał nie tylko harmonią i brzmieniem, ale przede wszystkim duchowością i głębią przekazu. W wydarzeniu uczestniczyli również suwalszczanie, dzięki czemu sala SOK, która mogła pomieścić nawet 600 osób, wypełniła się po brzegi. To nie był jednak koniec atrakcji. W Szkole Podstawowej nr 2 czekał jeszcze jeden koncert. Przed uczestnikami wystąpił lokalny i zdobywający coraz szerszą popularność gitarzysta – Kacper Skrodzki.

Sobota na OZME była równie intensywna. Główny temat zjazdu, czyli „perspektywa końca” i jej konsekwencje w teraźniejszości wypłynął podczas rozmowy z ks. prof. Markiem Uglorzem. Okazało się, że koniec może być równoznaczny z obietnicą pięknego początku. Ten inspirujący poranek podkreślony został piękną muzyką zespołu „Pastores” i stanowił wstęp do późniejszych warsztatów i sympozjów. Wybór był bardzo duży. Od myślenia nad przyszłością planety i tworzenia ekologicznej, płóciennej torby po ekspresję radości w czasie nauki tańca. Od kreowania własnego anioła stróża po odkrywanie pasji gotowania. Od kształtowania altruizmu (poprzez włączenie się w dzieło sprzątania świata) po rozpalanie w sobie pierwiastka odkrywcy. Do tego wszystkiego rozmowy pogłębiające tematykę zjazdu oraz naświetlenie problemu prześladowania chrześcijan w świecie. Każdy uczestnik mógł samodzielnie wybrać interesującego seminarium lub warsztat. Wieczorem wszyscy spotkali się na trzech elektryzujących koncertach. Specjalnie dla OZME 2019 wystąpili „Radioaktywni”, „N.O.C.” oraz „Swiernalis”. Energia wytworzona przez koncerty wypełniała uczestników aż do nocy.

Zjazd zakończył się niedzielnym nabożeństwem, które połączyło wszystkich. „Czy dla Jakuba wydarzenia w Betel były początkiem, czy końcem?” – pytał podczas kazania ks. Marcin Konieczny. Pytanie dążyło do konkluzji: „żadne wydarzenie w życiu, choćby i najcięższe, nie musi być końcem. Możemy się w nim wypróbować i rozpoczynać nowy etap z większą siłą”.

Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej w Suwałkach zorganizowany został w dniach 20-22 września 2019 roku przez Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży, Parafię Ewangelicko- Augsburską w Suwałkach, Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Mazurskiej oraz Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Wrocławskiej. Relacje z wydarzeń prowadzone były na bieżąco na stronie https://www.facebook.com/OZME2019 - tam można zobaczyć materiał zdjęciowy oraz filmowy.

Organizatorzy serdecznie dziękują Prezydentowi Miasta Suwałki, Suwalskiemu Ośrodkowi
Kultury oraz wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy.

Tekst: ks. Paweł Meler
Zdjęcia: Oliwia Drozdowicz / Mateusz Adamus