english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Muzycznie we Wrocławiu

Zjazd Chórów i Muzyków Kościelnych Diecezji Wrocławskiej

10.05.2016

8 maja 2016 roku, w 6. Niedzielę po Wielkanocy zwaną też Exaudi (Słuchaj, Panie, głosu mego! Ps 27,7), we wrocławskim kościele Opatrzności Bożej zgromadzili się chórzyści, by zaprezentować swoje umiejętności wokalne, ale przede wszystkim – by swoim śpiewem chwalić Pana. Okazją do tego spotkania był Zjazd Chórów Diecezji Wrocławskiej.


Muzycznie we Wrocławiu

Podczas nabożeństwa wystąpiły: chór z Kościoła Pokoju w Jaworze pod dyrekcją Małgorzaty Zuchowicz, ekumeniczny chór z Karpacza pod dyr. Bernarda Stankiewicza oraz trzy chóry z parafii wrocławskiej – Capella Ecumenica pod dyrekcją Adama Rajczyby, chór parafialny pod dyr. Dawida Ślusarczyka i zespół dzieci ze szkółki niedzielnej prowadzony przez Dobromiłę Ogińską-Broniszewską. Nie zabrakło też solistów – Dawida Ślusarczyka (organy), Tomasza Kwiecińskiego (skrzypce) i Julietty Gonzales de Springer (sopran).

 

Repertuar był bardzo zróżnicowany i ciekawy – od baroku po współczesność. Wszystkie chóry były świetnie przygotowane, a utwory dobrze dobrane do możliwości wokalnych i liczebności chórzystów. Największy aplauz otrzymał zespół dziecięcy, który śpiewał bardzo dynamicznie z towarzyszeniem gitary.

 

Nabożeństwo prowadził gospodarz parafii, ks. Marcin Orawski, a kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Biskup wielokrotnie podkreślał wagę i wartość śpiewu w życiu chrześcijanina. Zwrócił też uwagę, że pieśń jest najlepszym sposobem wyrażania wdzięczności Bogu za wszystko to, czym nas obdarza.

 

W czasie nabożeństwa padła prośba o wsparcie przyjazdu sześciorga dzieci z Meksyku na Brave Festival. Dzieci, które są wychowankami domu dziecka, mają już przygotowany program artystyczny, ale nie mają pieniędzy na bilety lotnicze do Polski. Dlatego organizatorka festiwalu oraz Julietta Gonzales prosiły o pomoc w sfinansowaniu podróży.

 

Na koniec wszyscy zebrali się przy ołtarzu, gdzie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wspólnie ze zborem zaśpiewali „Dziękujmy Bogu wraz, sercem, usty, rękami…”

 

ds, fot. Daria Stolarska