english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nie było miejsca na nudę

Relacja z Rekreacyjno-Kondycyjnego Obozu Młodzieżowego

09.09.2016

W dniach od 22 do 29 sierpnia w Wiśle w „Willi Księżówka” odbył się Rekreacyjno-Kondycyjny Obóz Młodzieżowy organizowany przez „Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży Ewangelickiej” oraz „Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe”. 


Nie było miejsca na nudę

Z zapisków obozowych....

Miejsce: Willa Księżówka, Wisła, Polska. Czas: 22.08.2016, 11:00 GMT+2. Warunki pogodowe: pochmurno, słabe opady deszczu, temperatura powietrza +18C.
 
Pozostawienie bagaży w korytarzu budynku, szybki podział na 3 drużyny, mapa okolicy oraz kartka z listą zadań do wykonania, instrukcje, czas operacyjny 3h, szybki wymarsz i startuje gra miejska rozpoczynająca Rekreacyjno-Kondycyjny Obóz Młodzieżowy organizowany przez Ewangelickiego Duszpasterza Młodzieży wraz z Ewangelickim Duszpasterstwem Wojskowym. 
 
Przez kolejne 7 dni (i nocy) pod czujnym okiem ks. por. Marcina Koniecznego oraz towarzyszących mu osób nie ma miejsca na nudę, zmartwienia czy brak punktualności na posiłkach. Jest za to fantastyczna, słoneczna (z wyjątkiem pierwszego dnia), bezchmurna pogoda. Jest czas na codzienne spotkania ze Słowem Bożym, rozważania budujące prywatne relacje ze Stwórcą. Jest miejsce na wycieczki rowerowe, grę w tenisa ziemnego i stołowego, bilard, kąpiele w Wiśle i wspólne zajęcia w grupach, które niby ze sobą rywalizują, ale tak naprawdę spajają i tworzą przyjaźnie. Jest dobre jedzenie i klimat, za które odpowiedzialni są gospodarze – rodzina Byrtków.
 
Miejsce jw. Czas: 24.08.2016, 18:00 GMT+2. Warunki pogodowe: słonecznie, bezchmurnie, temperatura powietrza +25C.
 
Pakowanie plecaków, śpiworów, prowiantu i wymarsz w nieznane. Jest wędrówka w zachodzących promieniach słońca, jest marsz po zmierzchu tylko przy świetle latarek i połówki księżyca (ale to dopiero po jego wschodzie ok. 21), są niesamowite nocne widoki z pasma górskiego Skrzyczne – Barania Góra. Jest i cel, szczyt Baraniej Góry wraz z krótkim, około 2h noclegiem pod gołym niebem.

Miejsce: Barania Góra, Polska. Czas: 25.08.2016, 5:45 GMT+2, Warunki pogodowe: bezchmurnie, słonecznie, temperatura powietrza: +5C. 
 
Wschód słońca, wszyscy na nogach i możliwość uświadomienia sobie, jak to wspaniale jest zobaczyć, jak budzi się nowy dzień. Jest to zapewne najbardziej zapadający w pamięć moment obozu, który nieraz będzie wspominany i opowiadany. Ale to jeszcze nie koniec. Pozostaje jeszcze trasa w dół (i potem trochę w górę i znów w dół – jak to w górach), aby docelowo osiągnąć wiślańskie Pasieki z „poligonem”, na którym czeka ciepły obiad, krótka drzemka dla niewyspanych, a później, pomimo zmęczenia, szaleństwo na quadach, ściance wspinaczkowej czy parku linowym. Na koniec wspólne ognisko i czterokilometrowy marsz do punktu wyjścia (tutaj pozdrowienia i gratulacje dla tych 3 osób, które przeszły ostatni odcinek nie korzystając z podwózki samochodem!).

Miejsce Wisła, Polska. Czas: 27.08.2016, 09:00 GMT+2. Warunki pogodowe: słonecznie, bezchmurnie, temperatura powietrza +27C.
 
Praktycznie w centrum Wisły dwie drużyny stają naprzeciw siebie uzbrojone tylko w  markery, pomysły, jak pokonać rywali i zaczynają mecz paintbalowy. Pomimo ogromnych emocji gra toczy się fair play i chyba nie ma wyraźnego wygranego – mecz kończy się tzw. remisem ze wskazaniem. Ostatnim wyzwaniem tego dnia dla trzech drużyn jest obranie ziemniaków, starcie i usmażenie placków ziemniaczanych. Chyba nikt nigdy jeszcze nie czekał na placki tak, jak wtedy cały obóz – w tym miejscu wyrazy szacunku dla Julii – „Królowej Placków”.
 
Miejsce Wisła, Polska. Czas: 28.08.2016, 10:00 GMT+2. Warunki pogodowe: słonecznie, bezchmurnie, temperatura powietrza +28C.
 
Nabożeństwo w Wiśle Malince. Ważne słowa zmuszające do refleksji. W drodze powrotnej przez pętlę Cieńkowską i skocznię w Malice czas na rozmyślanie i świadomość, że ten wspólny czas dobiega już końca. Jeszcze wieczorne spotkanie z gośćmi – Państwem Czyż, książka z pamiątkową dedykacją autorki i ostatnia (o dziwo spokojna) noc i znów pakowanie, tym razem do domów.

Miejsce Wisła, Polska. Czas: 29.08.2016, 10:00 GMT+2. Warunki pogodowe: lekkie zachmurzenie, temperatura powietrza +200C.
 
Wisła żegna nas deszczem.
W trakcie obozu polało się trochę potu, krwi, powstało kilka odcisków – ale one znikną. Pozostaną natomiast wspomnienia, nawiązane znajomości, pytania, które wymagają odpowiedzi i to, co najważniejsze – społeczność, przyjaźń i chęć ponownego spotkania się na obozie za rok! Tym razem będą weterani oraz Ci, którzy będą chcieli sami przekonać się, jak to jest na Obozie Rekreacyjno-Kondycyjnym.

tekst: Jarosław Kurowski