Nieustanne dawanie
Pracować jako streetworker to dawać siebie
Po co dajemy? Komu? Co? Lubimy dawać, a chyba jeszcze bardziej otrzymywać. Cieszymy się, mogąc wręczyć prezent komuś, kogo lubimy, znamy i wiemy, że przeniesie mu/jej radość. Czy liczymy wówczas na wzajemność? Czy dając coś dziecku, powinniśmy liczyć na gest z drugiej strony?
Praca streetworkera to nieustanne dawanie. Dzielenie się swoim czasem, energią, zaangażowaniem, pomysłami, emocjami… To także ciągłe wręczanie prezentów, tych „prawdziwych” z okazji urodzin, mikołajek, świąt, czy tych bardziej „codziennych”, jak wspólne spędzanie czasu, rozmowy, różnorodne zajęcia w dzielnicy.
W ubiegłym roku podopieczni Grupy Pedagogów Ulicy „UNO” mogli spędzić ferie w górach, wakacje nad jeziorami, odwiedzić Kraków, Tyniec, Warszawę, Giżycko… Były wypady na basen, ściankę wspinaczkową, do kina, muzeów czy ZOO. Wspólnie gotowaliśmy, realizując projekt „Przez żołądek do zdrowia”, wspólnie z podopiecznymi i ich rodzinami obchodziliśmy święta. W wakacje odbył się kilkudniowy Festiwal Zabawy, gdzie ok. 150 dzieci codziennie bawiło się w towarzystwie klaunów, korzystając z takich atrakcji, jak dmuchany zamek, gibbon, strefa gier, malowanie twarzy, zajęcia z gipsu, filcu czy parkuru. Od czerwca do końca września regularnie na podwórka Bobrka wyjeżdżała Szkoła Mobilna – tablica z edukacyjnymi panelami, dzięki której dzieci przez zabawę dużo się uczyły i miło spędzały czas. Grupa dziewczynek zrealizowała modowy projekt „Bobrek Fashion Street”, podczas którego samodzielnie przy niewielkiej pomocy przerobiły 2 zestawy ubrań, tworząc tym samym niepowtarzalne kreacje, w których zaprezentowały się na finalnym pokazie mody. Odwiedziły też salon kosmetyczny, gdzie dowiedziały się, jak w naturalny sposób dbać o skórę i włosy, a także pozowały do zdjęć podczas dwóch sesji fotograficznych. Powstała również wystawa zdjęć będących fotorelacją całego projektu. Chłopcy rozpoczęli projekt samochodowy i są w trakcie remontowania busa, który posłuży nie tylko podczas wycieczek, ale także podczas codziennej pracy GPU „UNO”. W środku jest już jak nowy, czeka jeszcze tylko na świeży kolor. Projekt „Bytom Bus Transformers” oczekuje więc na finał. Poza tym mnóstwo czasu spędziliśmy razem w dzielnicy, rozmawiając, grając, przeżywając wspólnie lepsze i gorsze dni.
Wszystkie te działania, które są za nami, i te, które na nas czekają, są możliwe dzięki temu, że chcemy się dzielić, coś dać. My, jako streetworkerzy, nasi partnerzy i wolontariusze – bez których wiele z tych działań by się nie powiodło, i Wy – nasi Czytelnicy, na których wsparcie liczymy. My dajemy, bo chcemy pokazać inną rzeczywistość, pomóc odkryć talenty, stworzyć nowe perspektywy… I choć dajemy sporo materialnych „prezentów”, to chcemy przede wszystkim być i dawać siebie – takich, jakimi jesteśmy. Co dostajemy w zamian? Czasem proste a jednak wszystko mówiące „dziękuję”, czasem uśmiech i zadowolenie w oczach dziecka, czasem piękną samodzielnie zrobioną kartkę, czasem nic, a czasem coś, w czym trudno doszukać się wdzięczności. Ale czy rzeczywiście chodzi o to, by dostać coś w zamian?
Pracę pedagogów ulicy można wesprzeć dowolną kwotą (darowizna) lub przekazując Centrum Misji i Ewangelizacji 1% z podatku.
Grupa Pedagogów Ulicy "UNO"
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń