english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowa odsłona strony luter2017.pl

Zmodernizowana strona internetowa Dekady Reformacji

06.06.2014

Odnowionz została strona Dekady Reformacji  - www.luter2017.pl. Strona zyskała nową szatę graficzną i logo opracowane przez Jana Michałowskiego i Miklosa Ferenca. Unowocześniona strona prezentuje nie tylko dorobek Reformacji, ale przybliża przede wszystkim jej współczesne znaczenie.


Nowa odsłona strony luter2017.pl

Czytelnik może zaznajomić się z wydarzeniami odbywającymi się w ramach Dekady Reformacji w Polsce, w Francji, na Węgrzech i w Niemczech oraz poza Europą. Szereg artykułów traktuje o współczesnej roli Katechizmu i jego postrzeganiu przez luteran. Publikacje te nawiązują do obchodzonego aktualnie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Roku Katechizmu.

 

Internauci znajdą też omówienia najnowszych publikacji związanych z ks.Marcinem Lutrem i innymi Reformatorami. Uwagę należy zwrócić także na nowe logo Dekady Reformacji, które odwołuje się do internetowego znaku refresh – odśwież. Logo przypomina w ten sposób, że Reformacja nie jest tylko zbiorem wydarzeń z XVIw, ale trwa nadal i jest dziełem, które powinno być kontynuowane, by otwierać ludzi na Boga i Ewangelię.

 

Symbol koła i strzałki nawiązują do symbolu refresh znanego wszystkim użytkownikom internetu – powiedział bp Jerzy Samiec prezentując logo podczas wiosennych obrad Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zwierzchnik polskich luteran przypomniał, że tak jak Reformacja korzystała z dobrodziejstwa druku i bez niego byłaby tylko jednym z wielu ruchów odnowy późnego średniowiecza, tak i dziś Kościół powinien i musi posługiwać się narzędziami czytelnymi dla społeczeństwa coraz bardziej skoncentrowanego nie na przekazie słownymi, ale obrazkowym.  Można powiedzieć, że historia zatacza koło i słowo pisane ma coraz większe problemy z przebiciem się. Dla nas jako Kościoła Słowa stanowi to fundamentalne wyzwanie. Odnowiona strona luter2017.pl połączy to, co dla nas bezcenne i niezbędne, czyli Słowo, z tym, co konieczne i pomocne dla naszych działań – podkreślił bp. Samiec.

 

Na stronie internetowej www.luter2017.pl zostanie też zamieszczona aplikacja „nasze dziedzictwo”, która zaprezentuje dorobek kulturowo-historyczny oraz teraźniejszość polskiego luteranizmu. Będzie ona wkrótce dostępna także na tabletach i smartfonach.

 

Nie zabrakło też akcentów ekumenicznych. Najważniejszym jest zamieszczenie na www.luter2017 dokumentu podsumowującego dotychczasowy dialog rzymskokatolicko-luterański Od konfliktu do komunii. Ponadto pojawiają się też wypowiedzi rzymskokatolickich biskupów na temat jubileuszu 500-lecia Reformacji. Redakcja portalu nie będzie też unikała tematów trudnych, jak np.: stosunek ks. dra Marcina Lutra do Żydów.

 

Portal posiada także swój fanpage na facebooku pod adresem:https://www.facebook.com/Luter2017pl?fref=ts