Nowe książki
Bonhoeffer i Pelikan
Na rynku wydawniczym pojawiły się dwie nowe książki: Naśladowanie ks. Dietricha Bonhoeffera i Jan Sebastian Bach wśród teologów Jaroslava Pelikana.
Pierwsza z nich to nowe wydanie klasycznej pracy Boenhoeffera.
O książce tak pisze ks. prof. Bogusław Milerski:
Powiedzieć, że Naśladowanie jest książką intrygującą – to za mało. Jej lektura stawia bowiem Czytelnika wobec zasadniczego pytania o wiarygodność własnej wiary. Dietrich Bonhoeffer, wybitny teolog protestancki, przekonuje, że wiara nie jest transcendentną abstrakcją, lecz konkretnym wyzwaniem życiowym, i z tej perspektywy na nowo odczyuje reformacyjną naukę o usprawiedliwieniu człowieka. Wyrażają to metafory łaski taniej i łaski drogiej. Pierwsza jest formą mentalnej akceptacji usprawiedliwienia, druga natomiast realizuje się w czynnym naśladowaniu Chrystusa i pociąga za sobą życiowe koszty. Dla Bonhoeffera – jako członka antynazistowskiego ruchu oporu – tym kosztem było własne życie.
Druga książka traktuje o teologicznych inspiracjach twórczości Jana Sebastiana Bacha.
Wydawca tak o niej pisze:
Od 300 lat muzyka Bacha wybrzmiewa na koncertach, nabożeństwach, płynie z głośników i gra w duszach kompozytorów oraz zwykłych słuchaczy. Gdzie można szukać duchowych, religijnych czy filozoficznych inspiracji jego kompozytorskiej twórczości? Autor, wybitny historyk myśli chrześcijańskiej, ukazuje w tej książce, jak wielkie znaczenie u Bacha miało powołanie do muzycznej służby w Kościele oraz teologiczny wymiar jego dzieła. Spuścizna Reformacji – zarówno muzyczna, jak i religijna – tudzież duch epoki z ortodoksją luterańską, uczuciowością pietyzmu i racjonalnością Oświecenia, stanowią ramy życia i twórczości lipskiego kantora.Na tym tle wyraźnie widać rolę Biblii i pobożności ewangelickiej koncentrującej uwagę człowieka na Krzyżu – odkupieniu i pojednaniu przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – tak w inspiracji tekstów kantat, pasji, oratoriów, jak i całej muzyki sakralnej tego kompozytora.Lektura tej książki świetnie uzupełnia liczne biografie Bacha pozwalając zrozumieć, dlaczego tak często sygnował swe dzieła SDG, Soli Deo Gloria – Samemu Bogu chwała!
Książki ukazały się w Wydawnictwie CLC w Katowicach - www.clc.org.pl
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń