Nowy numer GDAŃSKIEGO ROCZNIKA EWANGELICKIEGO
Historia, teologia, biblistyka
Pod koniec grudnia 2012 r. ukazał się kolejny tom czasopisma wydawanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku z siedzibą w Sopocie.
W roku 2012 „Gdański Rocznik Ewangelicki” został wpisany na listę czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spełniając wysokie wymagania redakcyjne i merytoryczne stawiane periodykom naukowym.
Jest to już 6 tom czasopisma poświęconego historii protestantyzmu, zwłaszcza pomorskiego oraz problemom współczesnej teologii. „Gdański Rocznik Ewangelicki” jest wydawany przez Trójmiejską Parafię Ewangelicko-Augsburską jako następca rocznika Diaspora, wydawanego przez Diecezję Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
W roku 2012 uzupełniono i umiędzynarodowiono skład Rady Naukowej czasopisma, który stanowią obecnie: ks. prof. Heinrich Assel - Uniwersytet w Greifswaldzie, dr Jerzy Domasłowski – UAM, ks. bp prof. ChAT Marcin Hintz – ChAT, prof. Jan Iluk – UG, dr hab. Jarosław Kłaczkow – UMK, prof. Bogumił B. J. Linde – UG, prof. Janusz Małłek – UMK oraz prof. Tadeusz Stegner – UG. Redakcja pracuje w następującym składzie: ks. bp Marcin Hintz – redaktor naczelny, Maria Drapella, Astrid Gotowt – sekretarz, Iwona Hintz, redaktor tematyczny działu historia: prof. Tadeusz Stegner. Recenzentami stałymi Rocznika są: ks. prof. UG dr hab. Grzegorz Szamocki oraz prof. dr hab. Mieczysław Wojciechowski z UMK.
W numerze za rok 2012 zamieszczono kilkanaście tekstów w trzech działach.
W dziale: HISTORIA znajdziemy następujące opracowania: M. Błażejewska, Dziewiętnastowieczny cmentarz ewangelicki w Brzynie; I. Bożyk, Pastorzy luterańscy w Kielcach w XIX i w początkach XX w. – sylwetki i postawy. Przyczynek do dziejów kieleckiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej; J. Domasłowski, Dzieje Polskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdyni (1931-1939); I. Ławrusewicz, Zaangażowanie ewangelików w obronę polskiego języka nauczania w II połowie XIX wieku w świetle polskiej prasy Śląska Cieszyńskiego; R. Perucki, Kościoły, parafie ewangelickie w Gdańsku, organiści, carilloniści, kapelmistrzowie, kantorzy i ich dzieła oraz organmistrzowie związani z kościołem protestanckim od reformy Lutra do 1945 roku; L. Żukowska, Kurt Walter – przywódca Kościoła Wyznającego w Wolnym Mieście Gdańsku w 1934-1942.
W dziale TEOLOGIA zawarte są teksty: H. Assel, Evangelische Freiheit als Erbe – heute; Ch. Ehricht, Das liturgische Erbe des Protestantismus; M. Hintz, Rozumienie wspólnoty kościelnej w ewangelicyzmie. Światowa Federacja Luterańska jako rozwinięcie wizji eklezjologicznej Reformacji?; B. Milerski, Pedagogiczne dziedzictwo protestantyzmu; J. Sojka, Wokół Stołu Pańskiego – sakramentalne dziedzictwo Reformacji.
W dziale BIBLISTYKA znalazły się dwa opracowania: W. Gajewski, Paweł Apostoł i reforma u źródeł chrześcijaństwa; K. Wojciechowska, Niewinność i szczerość czy słabość i zależność od innych? Istota tertium comparationis warunku: Jeśli nie staniecie się jak dzieci w Mt 18,3-5. Ponadto w dziale MATERIAŁY zamieszczono 4 teksty o popularnym lub polemicznym charakterze.
W numerze znajduje się również Kronika Parafii Gdańsk-Gdynia-Sopot za rok 2012, wywiad z rodzeństwem Hanną Kostuch i prof. Tadeuszem Stegnerem. Tom zawiera recenzje trzech publikacji związanych z dziejami protestantyzmu w Polsce.
Spis treści numeru bieżącego, jak również numery archiwalne, można znaleźć na stronie www.gre.luteranie.pl. Abstrakty artykułów w języku angielskim oraz pełna treść artykułów z bieżącego numeru są dostępne w bazach danych CEEOL oraz CEJSH.
Egzemplarze Rocznika można otrzymać w kancelarii Parafii, w Sopocie, przy ul. Kościuszki 51.
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń