english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego

Rocznik obejmuje rok 2019

16.03.2020

Ukazał się nowy numer „Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego” za rok 2019.


Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego

„Gdański Rocznik Ewangelicki” został powołany do życia w roku 2007, obecnie ukazała się jego 13 edycja. Czasopismo to wydawane jest przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku, a Radę Naukową tworzą humaniści i teologowie związani z Diecezją Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, pracownicy naukowi polskich uczelni, a także uznani naukowcy związani z Kościołem ewangelickim z Czech i Niemiec. Redakcję stanowią osoby związane z ewangelickim środowiskiem trójmiejskim i toruńskim. Redaktorem naczelnym jest ks. bp Marcin Hintz.

W roku 2019 „Gdański Rocznik Ewangelicki” został wpisany na nową listę czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spełniając wysokie wymagania redakcyjne i merytoryczne stawiane periodykom naukowym. W nowym wykazie ministerialnym GRE przyznano 40 punktów.

Szczególnymi obszarami, które Rada Naukowa i Redakcja stara się ukazać polskiemu środowisku humanistycznemu jest historia Kościoła ze szczególnym uwzględnieniem dziejów protestantyzmu w Gdańsku i na Pomorzu, w dalszej kolejności czasopismo ukazuje wyniki badań z zakresu biblistyki i szeroko rozumianej refleksji teologicznej. Główny cel jest realizowany poprzez publikacje autorskich artykułów w następujących działach: Historia

Teologia, Varia. Łamy GRE są także otwarte dla artykułów o tematyce dotyczącej sztuki, muzyki protestanckiej, literatury, jak też socjologii oraz etyki. Coraz więcej artykułów publikowanych jest w języku angielskim. Czasopismo ukazuje się formule Open Access, co oznacza, że kilka miesięcy po ukazaniu się wersji papierowej Rocznika, wszystkie teksty dostępne są również w wydaniu internetowym na stronie www.gre.luteranie.pl.

W numerze za rok 2019 zamieszczono piętnaście artykułów w trzech działach na 381 stronach. 

DZIAŁ HISTORIA

PIOTR PALUCHOWSKI, ADAM SZARSZEWSKI, Reformacja w szkole. Program nauczania z 1539 roku autorstwa Andreasa Aurifabera; CHRISTOPH EHRICHT, Etsi Deus non daretur. Hugo Grotius (1583–1645) und der Krieg. Neue Forschungen uber den Begrunder des modernen Volkerrechts und Wegbereiter der europaischen Aufklarung; WOJCIECH JERZY GÓRCZYK, Gałąź prawosławna i kalwińska Krasińskich herbu Ślepowron z Krasnego; WOJCIECH ZAWADZKI, Kościół ewangelicko-reformowany w Inspektoracie Górnopruskim i Zachodniopruskim (Elbląska Superintendentura Reformowana) w latach 1781–1817; TADEUSZ STEGNER, Kresy polsko-ewangelickie na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.; ADRIAN ULJASZ, Adolf Fierla (1908-1967). Poeta, pedagog, emigrant

DZIAŁ TEOLOGIA

PIOTR JASKÓŁA, Oryginalne pojęcia pneumatologiczne w Kościelnej dogmatyce Karla Bartha; ZYGFRYD GLAESER, Marcin Luter na nowo odczytywany. Dyskusja w kontekście obchodów 500-lecia Reformacji; ARTUR ALEKSIEJUK, LEVAN VARSIMAŠVILI, Georgian folk customs and rituals connected with childbirth.

DZIAŁ VARIA

JÓZEF MAJEWSKI, Musica theologica. Religious Aspects of Die Kunst der Fuge, Musikalisches Opfer, and Goldberg Variations of J. S. Bach; MARCIN HINTZ/BOGUMIŁ B. J. LINDE, Sound of Silence – the Theological and Physical Interpretation of Sound; MARIA URBAŃSKA-BOŻEK, An Analysis of Selected Upbuilding Discourses in the Works of Soren Kierkegaard in the Context of Evangelical Homiletics; HENNING THEIßEN, Leiturgia, martyria, diakonia – Stichwörter zur Freiheit der Kirche in der (post-)sakularen Welt; ANNA CAPPELLO, Reason and imagination: Clive Staples Lewis’paths to Christianity; PAWEŁ ŁUKASZ NOWAKOWSKI, Drogi i bezdroża „Etyki solidarności” w roku „Wolności i Solidarności”

W numerze znajduje się również Kronika Parafii Gdańsk-Gdynia-Sopot za rok 2019, wywiad z prof. Januszem Małłkiem, były prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem Parafii luterańskiej w Toruniu, numer zawiera także jedną polemikę naukową. Tom zawiera ponadto recenzje 5 publikacji książkowych związanych z dziejami protestantyzmu w Polsce.

Spis treści numeru bieżącego, jak również numery archiwalne można znaleźć na stronie www.gre.luteranie.pl. Abstrakty artykułów w języku angielskim oraz pełna treść artykułów z lat ubiegłych są dostępne w międzynarodowych, naukowych bazach danych CEEOL oraz CEJSH. GRE jest indeksowany na listach ERIH+ oraz Index Copernicus.

Po okresie kwarantanny epidemicznej, egzemplarze Rocznika będą do odebrania w kancelarii Parafii, w Sopocie, przy ul. Kościuszki 51.