english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obradował Synod Diecezji Wrocławskiej

Jesienna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej

24.10.2018

Jesienna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej odbywała się w dniach 19-21 października 2018 roku.


Obradował Synod Diecezji Wrocławskiej

Zgodnie z diecezjalną tradycją członkowie Synodu spotkali się w Międzyzdrojach, aby poruszać ważne dla Kościoła i diecezji tematy oraz zacieśniać więzi ciesząc się nadmorskim klimatem.

Ważnym punktem spotkania było również głoszenie i słuchanie Bożego Słowa. W piątkowy wieczór synodałowie zgromadzili się na nabożeństwie, które prowadzili wspólnie ks. Sławomir Sikora oraz dk. Izabela Sikora. Ekumenicznego kontekstu dodawał nabożeństwu fakt odprawiania go w rzymskokatolickim kościele św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Miejscowy proboszcz od lat udostępnia swoją świątynię właśnie na luterańskie nabożeństwo synodalne.

Tegorocznym gościem sesji Synodu Diecezji Wrocławskiej był Prezes Synodu Kościoła – ks. dr Adam Malina. W sobotę zaprezentował on wykład pt.: „Świadectwo Kościoła. Co przynieśliśmy na świat, co dajemy oraz co dać możemy i powinniśmy”. Prelekcja była przyczynkiem do dyskusji w grupach dotyczących świadectwa Kościoła w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Poza wyznaczonym tematem omawiano również zmiany uchwalone przez odbywający się tydzień wcześniej Synod Kościoła oraz dyskutowano nad aktualnymi sprawami związanymi z funkcjonowaniem diecezji.

Przekazano także zaproszenia na najbliższe wydarzenia. Wśród nich:
26 października – wykonanie Kantaty Reformacyjnej w Kościele Pokoju w Świdnicy;
28 października – dziękczynne nabożeństwo w Wałbrzychu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości;
30 listopada - 2 grudnia – Adwentowe Spotkanie Młodzieży we Wrocławiu;
8 grudnia – Diecezjalne Spotkanie Adwentowe w Lubaniu;
14 grudnia – uroczystości z okazji 60-lecia rekonsekracji kościoła św. Krzysztofa we Wrocławiu.

Sesja zakończona została niedzielnym nabożeństwem ze spowiedzią i Komunią Świętą w kościele  w Szczecinie oraz poczęstunkiem w parafii. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił bp Waldemar Pytel. Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej podziękował wszystkim za przybycie i kościelne zaangażowanie oraz zamknął sesję.