Odpowiedzialni za stworzenie
Inicjatywa dla ochrony przyrody
Odpowiedzialni za stworzenie to inicjatywa zapoczątkowana w 2019 roku przez parafie w Wiśle, Golasowicach i Jastrzębiu-Zdroju. Zachęca do rezygnacji z plastikowych zniczy i kwiatów na cmentarzach.
Chcieliśmy zwrócić również uwagę na to, jak wiele niepotrzebnych odpadów pozostaje po sztucznych kwiatach i zniczach. Ograniczając ich ilość wykazujemy się dodatkową wrażliwością na otaczający nas świat.
W biblijnym opisie stworzenia Bóg podsumowuje swoje dzieło w następujących słowach: „I spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre” 1 Mż 1, 31. By nie niszczyć tego co dobre, jesteśmy wezwani do odpowiedzialności za otaczające nas środowisko. Jako ewangelicy podkreślamy, że ważniejsza jest pamięć i modlitwa niż zapalone znicze i pozostawione kwiaty.
W związku z pandemią przypominamy także o noszeniu maseczek i zachowania dystansu na cmentarzach.
Zachęcamy wszystkich, dla których ważna jest troska o stworzenie i drugiego człowieka do włączenia się w naszą inicjatywę.
tekst. ks. Marcin Ratka-Matejko
Apel zwierzchnika diecezji cieszyńskiej bp. Adriana Korczago
Cmentarne fundusze dla żywych
Drogie siostry i bracia w Chrystusie!
Cmentarz powinien być szczególnym miejscem zadumy nad przemijaniem, zmierzania się z tematyką życia wiecznego, przeżywania żałoby po utracie bliskich, miejscem, na którym uświadamiamy sobie, że życie, mimo śmierci, w Chrystusie odnosi zwycięstwo!
Luter zabiegając o stworzenie miejsca zacisznego podkreślał, że atmosfera na cmentarzach bardziej przypomina jarmark, niż miejsce zadumy. Czy nie powróciliśmy do lutrowych czasów? Niestety coraz częściej nasze ewangelickie cmentarze, zupełnie wbrew naszej duchowości, przypominają centra handlowe, giełdy kwiatowe, hurtownie zniczy. Bezzasadnie przejmujemy narzucaną modę, obowiązujące trendy.
Pamiętajmy, wspominajmy, dziękujmy za tych, którzy byli nam bliscy, ale… nie pozwólmy wywierać na siebie presji co powiedzą inni, nie poddawajmy się konkurencyjności i cmentarnej rywalizacji! Nie chodzi o rewolucję. Wystarczy ustalić w rodzinie, by zamiast zakupu kilku wiązanek, kupić na dany grób tylko jedną, zamiast nabywania dziesiątków zniczy przynieść jeden wspólny od wszystkich! A pozostałe finanse przeznaczyć na wspieranie potrzebujących.
Nawiązując do akcji parafii w Wiśle, Golasowicach i Jastrzębiu-Zdroju Odpowiedzialni za stworzeniezachęcam, aby w całej diecezji cieszyńskiej wybierając się w tym roku na cmentarze podejść odpowiedzialnie do ochrony stworzenia, pomyśleć także o horrendalnych kwotach, jakie nasze parafie płacą za wywóz śmieci, które idą w setki tysięcy złotych.
Proszę Was o przeznaczenie kwot, które planowaliście w tym roku wydać na znicze czy kwiaty, na pomoc szpitalom w naszej okolicy. Te placówki potrzebują różnego wsparcia na czas walki z COVID-19. Swój dar możecie przekazać na konto Diecezji Cieszyńskiej: 86 1020 1390 0000 6202 0143 4505 z dopiskiem Fundusz dla żywych, a my po konsultacji ze szpitalami zakupimy wskazane sprzęty. Będziemy informowali o naszej akcji na stronie diecezji: www.cieszynska.luteranie.pl.
Wesprzyj akcję! Pomóż!
A kiedy staniemy nad grobem swych bliskich w cichym powiewie zadumy niech Bóg pozwoli nam usłyszeć: „Jestem, który jestem” i mocą Ducha Świętego wpisze w nasze wnętrza zapewnienie: „Ja żyję i wy żyć będziecie” (J 14,19)!
bp Adrian Korczago
plakat akcji do pobrania
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń