english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Otwórzmy się na bliźnich

Zachęcają autorzy „Zwiastuna Ewangelickiego”

09.10.2016

Dziękczynne Święto Żniw  przypada nieco później niż dożynkowe świeckie obrzędy. Jedne i drugie dają impuls do rozmyślań nad naszą wdzięcznością okazywaną Bogu za jego dary. 


Otwórzmy się na bliźnich

Piszą o tym autorzy nowego „Zwiastuna Ewangelickiego” nr 19/20016. Ks. Marek Michalik stawia pytanie, czym jest prawdziwy dostatek, a ks. Jan Badura zachęca do domowego wypieku pieczywa: To rozwija, zwłaszcza u dzieci, szacunek do trudu i pracy najbliższych. I łączy się z wdzięcznością oraz szacunkiem do chleba!

 

Bożym darem jest też rodzina. Czy pielęgnujemy rodzinne więzi? – pyta Bronisław Sztuchlik. O tym, że istnieją rody, dla których wartości, w jakie rodzina wyposaża – w tym  przywiązanie do wiary i Kościoła – są ważne, przekonują w tekście pt. Jak to jest być Cieślarem? Dobrosław Barwicki-Picheta i Magdalena Legendź. Nie tylko w wielkich rodzinach, gdzie trudno doszukać się bezpośredniego pokrewieństwa, ludzie są bardzo różni. Czy staramy się poznać i wysłuchać członków naszej rodziny, nawet jeśli mamy inne zapatrywania  czy poglądy? – zastanawia się Marek Cieślar.

 

Pisząc o rodzinie – w Roku Kościoła – Marek Cieślar odnosi się także do kościelnej wspólnoty: Poznajmy się lepiej, zaakceptujmy różnice i dostrzeżmy, przeżyjmy na nowo Bożą miłość, która przemienia, jednoczy, zwycięża. W podobnym duchu,w artykule Czy Kościół jest naszą oazą?,wypowiada się ks. Sławomir Sikora:Chciałbym, abyśmyw Kościele (…)byli otwarci na ludzi szukających Boga, nawet jeśli nie pasują do społeczności, w której czujemy się najlepiej.

 

Nad zbliżającym się rokiem  jubileuszu 500 lat Reformacji pochylają się felietoniści: Bogdan Zeler i Henryk Dominik, który pisze: Czy możemy propagować naukę Husa, Lutra czy Kalwina, gdy niewielu z nas potrafi o niej coś więcej powiedzieć?

 

Ponadto relacja z Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej w Ostródzie na Mazurach i jubileuszowego 25 Forum Kobiet Ewangelickich w Warszawie.    

 

Zachęcamy do lektury – tradycyjnej oraz w formacie pdf. Przypominamy, że w parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2016 r. CENA prenumeraty za pośrednictwem parafii  pozostaje BEZ ZMIAN. Szczegóły na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2016.