english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pożegnanie śp dr Macieja Lisa

Odszedł kurator Diecezji Wrocławskiej

20.04.2015

W niedzielę, 19 kwietnia br. w godzinach dopołudniowych zmarł po długiej chorobie śp. Maciej Lis,, wieloletni kurator parafii w Wrocławiu i kurator Diecezji Wrocławskiej.


Pożegnanie śp dr Macieja Lisa

Uroczystość pożegnalna śp. dr Macieja Lisa odbyła się w piątek, 24 kwietnia 2015 roku w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu i na Cmentarzu Grabiszyńskim.

 

Podczas nabożeństwa żałobnego w kościele Opatrzności Bożej, którą poprowadzili ks. Marcin Orawski, ks. Edwin Pech, ks. Piotr Gaś i ks. Jerzy Gansel zmarłego żegnała rodzina, bliscy, przyjaciele i współpracownicy z Kościoła Ewangelicko-Ausgburskiego oraz instytucji, w których pracował dr Maciej Lis. Oprawę muzyczną stanowiły m.in. utwory wokalne w wykonaniu chóru Capella Ecumenica, w którym śpiewał dr Lis.

 

Kazanie podczas uroczystości w kościele wygłosił biskup senior Diecezji Wrocławskiej ks. Ryszard Bogusz, który przypomniał, że zmarły był związany z wrocławską parafią ewangelicką od urodzenia, tutaj został ochrzczony, brał ślub, chrzcił dzieci i angażował się w życie parafialne. Parafia była jego drugim domem.

 

W szczególny sposób pożegnał zmarłego Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Przypomniał, że dr Lis w Synodzie Kościoła był tym, który służył radą wszystkim i w mądry sposób proponował zmiany. Biskup Samiec podkreślił, że jako ludzie wierzący mamy jednak inną perspektywę. Smutek, który towarzyszy nam w związku ze stratą osoby ukochanej i znaczącej nie powinien przesłaniać perspektywy wiary, w której obecna jest nadzieja zmartwychwstania i ponownego spotkania.

 

Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Grzegorz Giemza zauważył, że śp dr Maciej Lis był człowiekiem, który we wszystkich środowiskach, w których działał był postrzegany podobnie, a jego podejście do ludzi było niezależne od grupy w jakiej przebywał. Zawsze otwarty, gotowy do rozwiązywania problemów, kreatywny, uzdolniony muzycznie i chętny do dzielenia się tą pasją z innymi.

 

Wiele osób wspominało śp dr Macieja Lisa podczas nabożeństwa. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, przypomniała motto życiowe dr Lisa "Zmieniać rzeczywistość, pomnażać dobro". Podkreśliła, że z wielu aktywności, w których uczestniczył mógł wybrać jedną i w każdej odniósłby sukces zawodowy i finansowy. On jednak chciał służyć inaczej, chciał zrealizować złożone powołanie, by pomagać i zmieniać rzeczywistość. Zaproponowała, by elementem kontynuacji jego dzieła była nagroda im. dr Macieja Lisa dla osób, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Z jej wypowiedzią korespondowały kondolencje posła na Sejm Sławomira Piechoty i Rzecznika miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego. Współpracownicy z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Włodzimierz Gromski i prof. Krzysztof Wójtowicz opowiedzieli o tym w jaki sposób podchodził do swojej pracy ze studentami, jakim doskonałym prawnikiem i wykładowcą był dr Maciej Lis.

 

Na Cmentarzu Grabiszyńskim mowę pożegnalną nad grobem zmarłego wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp Waldemar Pytel. Przytoczone podczas uroczystości teksty biblijne nawiązywały do nadziei, którą żywią wszyscy chrześcijanie, że w Chrystusie otrzymaliśmy zbawienie i życie wieczne, a pożegnanie na tym świecie utwierdza nas w  przekonaniu o ponownym spotkaniu w przyszłości. "Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. Jezus Chrystus wskrzesi cię z martwych w dzień ostateczny".

 

Śp. Maciej Lis urodził się 16 listopada 1950 roku we Wrocławiu. 

 

Przez wiele lat pełnił wiele kluczowych funkcji w Kościele ewangelickim – był m.in. delegatem do najwyższych władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce – Synodu Kościoła. Przewodniczył Komisji Prawnej Synodu. Był kuratorem Diecezji Wrocławskiej i kuratorem parafii ewangelickiej we Wrocławiu, a w latach 1999 - 2001 wiceprezes Konsystorza Kościoła.

 

Pełnił też wiele fukcji związanych z działalnością charytatywną. Był współtwórcą Diakonii Polskiej i członkiem Rady Diakonii Polskiej, członkiem Rady Diakonii Diecezji Wrocławskiej, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Ewangelickiego Centrum Kształcenia i Diakonii we Wrocławiu i współorganizatorem Ośrodka Inicjatyw Obywatelskich we Wrocławiu. Był organizatorem Regionalnych Konwencji Przeciw Bezradności Społecznej razem z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, współtwórcą Dzielnicy Wzajemnego Szacunku czterech wyznań we Wrocławiu i jednym z założycieli - fundatorów Fundacji Partnerstwa Parafialnego im. Św. Jadwigi Wrocław-Dortmund.

 

Zawodowo udzielał się jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego jako specjalista z zakresu prawa międzynarodowego publicznego oraz europejskiego. Pełnił też stanowisko Pełnomocnika Terenowegp Rzecznika Praw Obywatelskich i dyrektora Biura RPO we Wrocławiu dla województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.

 

W młodości śpiewał w języku esperanto, występował w kraju i za granicą. W 1969 roku, wraz z zespołem MUZILO, nagrał płytę Bonveto. Ponad 20 lat śpiewał w zawodowym chórze Cantores Minopres Wratislavienses, a po roku 1999 założył wraz z grupą muzyków chór Capella Ecumenica. Jego pasją była gra na fortepianie.

  

Pozostawił żonę i dwoje dorosłych dzieci.

   

Parafia wrocławska, informując o odejściu śp. M. Lisa, napisała:

  

Dla nas - wrocławskich ewangelików - był przede wszystkim wzorem społecznika, głęboko zaangażowanego w działania na rzecz drugiego człowieka. To niezwykle bolesna strata dla całej naszej społeczności. Głęboko ufamy, że Pan życia i śmierci – zmartwychwstały Jezus Chrystus pocieszy wszystkie zasmucone serca, a wdzięczna pamięć po zmarłym pozostanie zawsze dla nas błogosławieństwem.

 

Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną. (Psalm 23,4)

 

www.wroclaw.luteranie.pl, BIK