english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pożegnanie śp. ks. bpa Tadeusza Szurmana

Uroczystości pogrzebowe w Katowicach

04.02.2014

W Katowicach pożegnano śp. ks. bpa Tadeusza Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i proboszcza parafii w Katowicach.


Pożegnanie śp. ks. bpa Tadeusza Szurmana

- Biskup Szurman zawsze był autentyczny w tym co robił. Dlatego porywał za sobą ludzi – powiedział bp Jerzy Samiec podczas pogrzebu śp. bpa Tadeusza Szurmana – zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. 

 

Uroczystość odbyła się 3 lutego w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Zmarłego biskupa żegnało kilka tysięcy osób, w tym około 150 duchownych różnych wyznań i religii. W pogrzebie uczestniczyli też przedstawiciele władz lokalnych.

 

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła, podkreślił także niezwykłe zaangażowanie ekumeniczne swojego zastępcy. - Jego ekumenizm nie polegał na tworzeniu ważnych dokumentów, ale na akceptacji drugiego człowieka niezależnie od tego, do jakiego Kościoła należał. Choć zawsze był świadomy własnej tożsamości wyznaniowej i wielokrotnie podkreślał, że to jedyna droga do właściwych relacji z innymi.   

 

Biskup przypomniał również zaangażowanie bpa Szurmana na wielu innych płaszczyznach, takich jak: diakonia, działalność medialna, troska o sprawy diecezji, twórczość poetycka i teologiczna, praca z młodzieżą i służba socjalna. 

 

 - Muszę podkreślić to, że cierń wbity w jego ciało, sprawiał, że cały czas zachowywał pokorę mając świadomość zdrowotnych ograniczeń. Wielokrotnie odmawiał przyjmowania różnych godności – dopóki, dopóty nie nadszedł właściwy czas - powiedział bp Jerzy Samiec.

 

Podczas nabożeństwa zabrał głos także Andrzej Jonszta, kurator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach. - Gdy choroba, ból i cierpienie oraz śmierć wchodziły do naszych domów, Ty byłeś z nami ze słowem pociechy (…) Drogi Tadeuszu, nasz przyjacielu, teraz to my jesteśmy z Tobą - powiedział kurator. 

 

Oficjalne przemówienie pożegnalne wygłosił też abp Damian Zimoń, emerytowany zwierzchnik Archidiecezji Katowickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Pozdrowił zebranych w imieniu przebywającego aktualnie w Rzymie abpa Wiktora Skworca i zapewnił o jego modlitwie. Przywołał także wydarzenia ekumeniczne z ostatnich dziesięcioleci wspominając liczne spotkania i rozmowy ze zmarłym. 

 

Przemówienia i wspomnienia wygłosili inni zaproszeni goście. W imieniu Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz wszystkich denominacji protestanckich Katowic, przemówił zwierzchnik polskich Metodystów bp Andrzej Malicki. 

 

– To był wielki chrześcijanin i dobry człowiek. W każdej rozmowie mówił o potrzebie modlitwy i sam był rozmodlony - powiedział z kolei prof. Jerzy Buzek, były premier Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Był niezwykłym organizatorem i inicjatorem akcji, które zbliżały ludzi.

 

Prezydent Katowic Piotr Uszok wspomniał, że mimo przeprowadzenia ze zmarłym wielu rozmów nigdy nie dostrzegł w nich nawet cienia patosu. Jednocześnie przypomniał ewangeliczną konkluzję: chrześcijanin żyje w wielu namiotach tego świata, ale ma też dom zbudowany na skale. Dom Ojca, do którego wracamy. Prezydent podkreślił, że Katowice straciły jednego z najznamienitszych obywateli – naszego przyjaciela.

 

Po nabożeństwie żałobnym w kościele, prowadzonym przez biskupów diecezjalnych, kondukt udał się na cmentarz ewangelicki przy ulicy Francuskiej. Nad grobem Psalm 23 odśpiewał Yehoshua Ellis, Naczelny Rabin Górnego Śląska. Przemówienie na cmentarzu wygłosił natomiast Biskup Diecezji Wrocławskiej Ryszard Bogusz.

 

- Biskup Tadeusz był daleki od dążenia do laudacji i zaszczytów. Nie wiem nawet czy nie byłby zażenowany i czy nie powiedziałby do mnie: „Ależ daj spokój”. Był pełen pokory i wiary - powiedział bp Ryszard Bogusz.

 

Bp Tadeusz Szurman zmarł w wieku 59. lat w Szpitalu Wojewódzkim w Sosnowcu. Pozostawił żonę, córkę z zięciem, matkę i siostrę.

 

Ks. Wojciech Pracki

 

zdjęcie: Zwiastun Ewangelicki