english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pożegnanie śp. ks. Jana Grossa

Uroczystości pogrzebowe w Cieszynie

29.03.2014

Wierni z parafii w Cieszynie, Goleszowie, Mikołowie, Tychach i Orzeszu oraz duchowni rzymskokatoliccy, polskokatoliccy i luterańscy z Polski i Zaolzia pożegnali w sobotę, 29 marca śp. ks. Jana Grossa.


Pożegnanie śp. ks. Jana Grossa

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w cieszyńskim Kościele Jezusowym. Trumna z ciałem Zmarłego została zaś złożona do grobu na miejscowym Cmentarzu Ewangelickim.

 

Tracimy świadka wiary i gorliwego rzecznika pojednania między Kościołami – rozpoczął kazanie pogrzebowe bp Jan Szarek – emerytowany zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Ks. J. Szarek podzielił się refleksją na temat ostatniego nabożeństwa ks. Grossa odprawionego na kilka dni przed śmiercią w Mikołowie. Zaznaczył też, że już wówczas ks. Gross wyraził przekonanie, że to jedno z jego ostatnich nabożeństw i pożegnanie ze służbą w Kościele. Były zwierzchnik Kościoła kilkakrotnie podkreślił – Bóg jest Gospodarzem i Planistą naszego życia – stąd wiele trzeba doświadczyć, aby za królem Dawidem powiedzieć – w ręku Boga jest mój czas.

 

Biskup J. Szarek  wspomniał także lata studenckie, kiedy to przez sześć semestrów mieszkał ze Zmarłym we wspólnym pokoju w akademiku. – Kiedy wszedłem do pokoju, zobaczyłem Jasia przeglądającego śpiewnik. To było dla niego charakterystyczne. Całe życie spędził blisko ze śpiewnikiem. Wymienił także większość obszarów zaangażowania Zmarłego w służbę Kościołowi oraz działań ekumenicznych. Zaznaczył też, że ks. J. Gross jest autorem około 270 opracowań, z których większość poświęcił zagadnieniom liturgicznym.  Nie chcę się wywyższać. Zawsze mam na względzie słowa mojego imiennika – też Jana, ale Chrzciciela – On musi wzrastać, a ja stawać się mniejszym – zakończył swoje kazanie bp Szarek, cytując rozważanie ks. Grossa wygłoszone w jubileusz jego 75-tych urodzin.

 

Nad trumną Zmarłego przemówił także aktualny zwierzchnik Kościoła – bp Jerzy Samiec. Zaznaczył, że zabiera głos jako Biskup, w imieniu Prezesa Synodu Kościoła oraz przede wszystkim, jako uczeń – konfirmant ks. Grossa. Ks. Gross zostawił trwały ślad zmieniając Kościół luterański. Miał wpływ na to, jak wygląda dzisiaj Agenda, Choralnik i Śpiewnik Ewangelicki. Wychował szereg pokoleń młodych duchownych. Podchodził do studentów teologii i rozmawiał, jak równy z równym – wspominał Biskup. Zaznaczył też, że wielu konfirmantów Zmarłego odkryło powołanie do studiowania teologii i zostało duchownymi.

 

Podczas uroczystości nie zabrakło też wątków ekumenicznych.  Jan Gross związał z krzyżem swoje 76-cioletnie życie. Dał się nam poznać, jako sługa Chrystusa i oddany mąż i ojciec. Budowaliśmy się jego przykładem. Wielu z nas miało w nim oddanego przyjaciela – wspominał bp Tadeusz Rakoczy – emerytowany zwierzchnik Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego.  Z kolei bp Jan Wacławek z Śląskiego Kościoła Augsburskiego Wyznania z Republiki Czeskiej przypomniał, że ks Gross  był przyjacielem naszego Kościoła. Jego szeroko rozumiany ekumenizm miał wielkie znaczenie dla ewangelickich Kościołów na Zaolziu.

 

Nad trumną w imieniu biskupów rzymskokatolickich Archidiecezji Katowickiej – Wiktora Skworca i Damiana Zimonia przemówił ks. dr Adam Palion. Zmarłego żegnał także ks Adam Stelmach z Kościoła Polskokatolickiego – wiceprzewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Zaznaczył, że dla ks. Grossa ekumenizm nie był tylko dodatkiem, ale codziennością. Rodzinie Zmarłego w imieniu Parafii Ewangelicko-Augsburskich w Mikołowie, Tychach i Orzeszu dziękował także ks. Kornel Undas.

 

O losach młodzieńczych ks. Grossa przypomniał z kolei prof. Jerzy Buzek – były premier Rządu RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, jednocześnie rówieśnik Zmarłego z lekcji religii i nauk konfirmacyjnych. Jasiu na lekcjach religii zawsze błyszczał. Mieliśmy przekonanie, że jego wiara i jego przyszłość zwiąże się bardziej z Kościołem, niż będzie to w przypadku innych – podkreślał premier. Zaznaczył też kilkakrotnie, że ks. Gross był tropicielem ludzkiej niedoli i orędownikiem ekumenizmu – Najbardziej błyszczały mu oczy, gdy opowiadał o swoich kontaktach z duchownymi innych wyznań.

 

Z  kolei przemówienie nad grobem Zmarłego wygłosił zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – bp Paweł Anweiler. Janek uważnie kroczył do Emaus. Na tej drodze spotykał i zatrzymywał wielu, bez względu na to kim byli. Opowiadał im o Zmartwychwstałym – wspominał Biskup, po czym dodał – Jezus spotyka nas i chce rozpętać wszystkie supły naszych wątpliwości, aby przekazać nam wiarę w zmartwychwstanie.

 

Ks. Jan Gross, były proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mikołowie, zmarł 25. marca 2014 r. w Cieszynie. W trakcie swojej czynnej służby piastował szereg ważnych urzędów kościelnych: prezesa Synodu, radcy Konsystorza, członka Kościelnej Komisji Egzaminacyjnej i inne. Przyczynił się do powstania nowego śpiewnika kościelnego, agend i choralnika. Był autorem szeregu opracowań i artykułów dotyczących ekumenizmu i liturgiki. Przez szereg lat pełnił funkcję prezesa Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Po przejściu na emeryturę został honorowym prezesem tegoż Oddziału.

 

Pozostawił żonę i córkę.

 

ks. Wojciech Pracki

 

Patrz również: Zmarł śp. ks. Jan Gross

Czytaj również: Kazanie ks. bpa Jana Szarka

Czytaj również: Przemówienie ks. bpa Pawła Anweilera