english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przewodnicy po raz osiemnasty

XVIII Zjazdu Przewodników Ewangelików w Katowicach

26.10.2016

W dniach 23-25 września 2016 r.w Katowicach spotkali się już poraz osiemnasty przewodnicy ewangelicy z wielu parafii naszego kraju.


Przewodnicy po raz osiemnasty

Tegoroczny Zjazd Przewodników Ewangelików zoorganizowali przewodnicy z Diecezji Katowickiej: Janina Schubert, Dariusz Wantulok i Paweł Nalepa. Pokazali oni, a także i zwiedzali z uczestnikami zjazdu najciekawsze miejsca w mieście Katowice i okolicznych miastach: Sosnowcu, Będzinie, Sosnowcu-Niwce, Lędzinach-Hołdunowie i Katowicach-Szopienicach.

 

W Zjezdzie uczestniczyło około 40 przewodników. Było wielu uczestników, którzy w zjazdach przewodników ewangelików uczestniczą już od wielu lat, ale cieszyła również grupa nowych i młodych przewodników. Jednym z naszych koordynatorów zjazdu był Paweł Nalepa z parafii Sosnowiec, który w trakcie całodniowej wycieczki w sobotę jako przewodnik pokazał nam bardzo ciekawe miejsca i opowiedział historie, które słuchaliśmy z zapartym tchem.

 

Program zjazdu był bardzo bogaty. W piątek przewodnicy uczestniczyli w spacerze po centrum Katowic. Zwiedzili NOSPR, Muzeum Śląskie oraz modernistyczne budowle, z jakich przed wojną słynęły Katowice: to jest Urząd Wojewódzki, katolicką Katedrę Chrystusa Króla, budynki mieszkalne okresu modernistycznego i najwyższy budynek "Drapacz chmur" z 1932 r.

 

W sobotę Paweł Nalepa był głównym organizatorem i przewodnikiem podczas całodniowej wycieczki, której celem było pokazanie jak ciekawym i intrygującym regionem jest Zagłębie Dąbrowskie i czym różni sie ono od Śląska. Wycieczka rozpoczeła się od sosnowieckiego Dworca Kolejowego, bo dzięki niemu narodził sie Sosnowiec. Potem grupa zwiedziła: sosnowiecką cerkiew prawosławną, cmentarze: rzymskokatolicki, prawosławny i ewangelicki oraz przepiękny (a wciaż mało znany) Pałac Dietla i sosnowiecki kosciół ewangelicko-augsburski. Pózniej grupa udała się do Będzina, aby podziwiać żydowskie zabytki tego miasta z odkrytą przed kilkunastu laty Synagogą Mizrachi. Zagłębiowskie zwiedzanie zakończyło się w Sosnowcu-Niwce na Trójkącie Trzech Cesarzy.

 
Następnie grupa udała sie na Śląsk. Przewodnicy udali sie do założonego przez ewangelików w 1770 r. Hołdunowa, gdzie wysłuchali pasjonujacej historii powstania osady. W Lędzinach-Hołdunowie posilili się śląskim obiadem w Restauracji Pinocy.

 

Potem pod przewodnictwem Janiny Schubert przespacerowali się i podziwiali katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec, a następnie udali się do Katowic-Szopienic.

 

Po wysłuchaniu zaprezentowanej przez ks. dr. Adama Malinę historii szopienckiego kościoła ewangelickiego, uczestnicy zjazdu przeszli do sali posiedzeń dawnego Ratusza w Katowicach-Szopienicach (autorem projektu budynku był architekt Tadeusz Michejda), gdzie zakończyli wycieczkę wspólnym spotkaniem przy kawie i śląskim kołoczu.

 

W niedzielę przed nabożeństwem w Parafii Ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w centrum Katowic przewodnicy kontynuowali program, zwiedzając przy udziale bp. ks. dr. Mariana Niemc sam kościół oraz zgromadzone zbiory dotyczące parafii oraz Biblii. Obejrzeliśmy między innymi Biblię Brzeską z 1563 r. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w nabożenstwie z okazji 158. rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania Pańskiego.