english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przewodniki po życiu i Biblii

Kalendarz Ewangelicki oraz Z Biblią na co dzień na 2016 rok

13.12.2015

Do parafii trafiły właśnie kolejne roczniki znanych i cenionych publikacji Wydawnictwa Augustana: „Kalendarz Ewangelicki” oraz Z Biblią na co dzień.


Przewodniki po życiu i Biblii

W 130. roczniku „Kalendarza Ewangelickiego” tradycyjnie zaprezentowano działalność Kościoła. Biskup Jerzy Samiec podsumowuje kończący się rok 2015 i przedstawia plany na przyszłość. Natomiast organizacje kościelne opisują swoje osiągnięcia w minionych 12 miesiącach.

 

Ponieważ rok 2016 został ogłoszony Rokiem Kościoła, jeden z działów poświęcony został tematowi KOŚCIÓŁ DZIŚ I JUTRO– omawianemu podczas dorocznej konferencji duchownych w czerwcu br. w Mikołajkach.

 

Postawiono wiele ważnych pytań: Czy dzieci powinny przystępować do Komunii Świętej? Jak powinien wyglądać egzamin konfirmacyjny? Jak najlepiej przygotować młodą parę do ślubu? Czy bycie księdzem jest łatwym zajęciem? 

 

Kościół to także budynki, w których się spotykamy. Niewiele osób słyszało o kościele w Jabłonkowie, a ma on ciekawą historię – o czym przekonuje ks. Roland Zagóra.

 

Kościoły luterańskie na całym świecie przygotowują się do jubileuszu 500 lat Reformacji. O sensie tego jubileuszu, jak przygotowania wyglądają w Niemczech, kiedy rozpoczną się obchody – opowiedziała bp Margot Kässman w swoim wykładzie w trakcie Synodu Kościoła.

 

Ponadto w dziale Wiara i życie można przeczytać:

·         o człowieku w teologii Dietricha Bonhoeffera,

·         czym jest superwizja,

·         jaki jest związek między ulem a Kościołem,

·         jak powstało pierwsze państwo ewangelickie,

·         jak wyglądało życie pastorowej Heleny Szerudy.

 

Jak co roku w publikacji – kalendarium rocznic, poezja oraz aktualny spis adresowy trzech Kościołów ewangelickich.

 

Z Biblią na co dzieńw tym roku nosi tytuł Pan nas pocieszy. Publikacja, ukazująca się popolskuod ponad 40 lat,jest dla każdego ewangelika inspiracją oraz zachętą do codziennego zgłębiania Pisma Świętego.Werset ze Starego i Nowego Testamentu uzupełniają i komentują fragmenty pieśni, wierszy, modlitw  – każdego dnia zachęcając do przemyśleń.

 

Losungen powstające w Herrnhut od początków XVIII wieku,Wydawnictwo Zwiastun wydrukowało po raz pierwszy jako Z Biblią na co dzień w 1975 r. – początkowo jako dodatek do „Kalendarza Ewangelickiego”. Wielu czytelników do dziś traktuje obie odrębne już pozycje nierozłącznie, zgodnie z hasłem »„Kalendarz Ewangelicki” i Z Biblią na co dzień w każdym ewangelickim domu«.

 

Obie publikacje można kupić w parafiach ewangelickich, w parafialnych księgarniach oraz w Księgarni Augustana – www.ksiegarnia.augustana.pl.