english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rekolekcje pod żaglami

Z Gdańska do Sztokholmu, a potem do Uppsali

13.07.2014

W dniach 24.06-1.07.2014 na pokładzie zabytkowego, 96-letniego żaglowca "Kapitan Borchardt" po raz pierwszy odbyły się ewangelickie "Rekolekcje pod żaglami", w których wzięło udział 13 osób, głównie z parafii warszawskich (choć także z  m.in. Krakowa, Sopotu czy Kolonii).


Rekolekcje pod żaglami

Program obejmował rejs z Gdańska do Sztokholmu w charakterze załogi statku, a następnie przejazd pociągiem do Uppsali, gdzie zatrzymaliśmy się przez dwie noce i wzięliśmy udział w prowadzonym przez ks. Gudrun Rosén nabożeństwie (Högmässa) w największej luterańskiej katedrze na świecie.
 
Pośród fal zgłębialiśmy - prócz tajników nawigacji - biblijną Księgę Jonasza, w czym prowadzili nas ks. Karol Niedoba, wikariusz warszawskiej parafii św. Trójcy oraz absolwent teologii ewangelickiej
Krzysztof Różański, II oficer naszego statku. W codziennym wspólnym śpiewie i nauce nowych pieśni przewodziła nam pełniąca rolę kantora wyprawy Marta Dziubińska z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

 
Integrowały nas także czynności wykonywane podczas wacht, wymagające zgodnej, zgranej współpracy wszystkich marynarzy.
 
Żeglarskie rekolekcje zakończył powrót promem do Polski. W planach jest organizacja (w następnych latach) kolejnych tego typu rejsów, na które już teraz zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 

***


Uczestnicy dziękują biskupowi diecezji warszawskiej ks. Janowi Cieślarowi za objęcie patronatu nad wyprawą, ks. Claesowi Hedströmowi za miłą gościnę w uppsalskim kościele św. Piotra oraz wszystkim innym osobom dzięki którym rekolekcyjny rejs mógł dojść do skutku.
 
Krzysztof Różański