english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rodzinne spotkanie

Niecałe dwa miesiące pozostały do Ewangelickich Dni Kościoła

24.04.2017

Czym będą Ewangelickie Dni Kościoła? To będzie szczególny rodzinny czas. Nasze rodzinne ewangelickie spotkanie.To cztery dni spędzone w gronie ewangelików z całej Polski. To wspólne świętowanie jubileuszu 500 lat Reformacji.


Rodzinne spotkanie

To okazja, by nawiązać nowe i odnowić stare znajomości, odkryć bogactwo naszego Kościoła. Od 15 do 18 czerwca w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie, Czeskim Cieszynie i Bielsku-Białej wspólnie chcemy dziękować Bogu za 500 lat odnowy Kościoła. 

 

Mieszkamy rozproszeni po całej Polsce. Nasze parafie nie są zbyt duże i często są oddalone od siebie. Chcemy więc być razem, choć przez te cztery dni. Nigdy nie mieliśmy takiej okazji, aby przebywać w tak licznym gronie. Siła tego spotkania tkwi w tym, że będziemy razem cały czas od czwartku do niedzielnego południa. Wzajemnie możemy się wspierać i inspirować – bez znaczenia, czy jesteśmy z dużej, czy małej parafii. Wzajemnie możemy się uczyć, jak nieść w codzienności swoją wiarę w nie zawsze sprzyjającym środowisku.

 

Nie zapraszamy do zwiedzania Beskidów i tutejszych pięknych historycznych miast wzdłuż standardowych szlaków turystycznych.  Z wieloma osobami z całej Polski przygotowujemy coś innego, ciekawszego i niepowtarzalnego.

 

Program

 

Wspólnie tworzymy bogaty program. Spotkanie oficjalnie rozpocznie się od nabożeństwa w leśnym kościele na zboczu Równicy koło Ustronia. W ramach tzw. forów poruszana będzie tematyka związana z  różnymi dziedzinami naszego życia – Biblia, diakonia, duszpasterstwo, misja, ekumenia, historia, sztuka. Każde forum to interesujący goście, wykłady, dyskusje. Urozmaicony program będzie również przygotowany dla dzieci. Natomiast młodzież weźmie udział w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej organizowanym w ramach EDK. Odbędzie się również Forum Kobiet Luterańskich oraz walne zgromadzenie Bratniej Pomoc im. Gustawa Adolfa. Będzie też czas na chwile zadumy i skupienia w trakcie porannych studiów biblijnych.

 

W Wiśle i Cieszynie zorganizowane zostaną koncerty znanych zespołów, które prezentują różne style muzyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie, wystąpią: N.O.C., Arka NoegoOctober LightJagodziński Trio, Mate.OTGD, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz chóry parafialne.

 

W sobotę planowane jest nabożeństwo w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej. W jego trakcie zaśpiewa megachór, który będzie się składał z kilkuset chórzystów z całej Polski oraz z Czech. Chórem będzie dyrygować Joanna Korczago. Po nabożeństwie odbędzie się specjalny koncert przygotowany przez  Orkiestrę Kameralną Silesian Art Collective pod batutą Mateusza Walacha. W trakcie koncertu usłyszymy aranżacje specjalnie przygotowane na jubileusz 500 lat Reformacji.  Z orkiestrą wystąpią: Beata Bednarz, Natalia Niemen, Mate.O.

 

W programie będzie możliwość zwiedzania ewangelickiego Cieszyna. Zaprosimy do niektórych leśnych kościołów. Aktywnie będzie można szukać ewangelickich miejsc w Bielsku-Białej w ramach gry miejskiej. Na uczestników EDK będą oczekiwać muzea w Cieszynie po obu stronach granicy oraz w Wiśle.

 

Uczestnictwo

 

Do 15 maja czekamy na zgłoszenia grup i pojedynczych osób, które organizują noclegi we własnym zakresie. Dla miłych gości miejsce się znajdzie. Osoby, które nie potzrebuja noclegów mogą się zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie dnikosciola.pl/zgloszenia/ Uczestnicy z diecezji cieszyńskiej mogą zgłaszać swój udział w macierzystych parafiach. Na przełomie maja i czerwca wszyscy otrzymają karty uczestnika wraz z programem EDK.

 

Karta uczestnika będzie uprawniała do przejazdów specjalnie przygotowaną komunikacją w czwartek oraz do pierwszeństwa w wejściu na niektóre koncerty i wykłady. Dodatkowo proponujemy obiady w czwartek, piątek i sobotę. Koszt uczestnictwa jest następujący: karta A1 (osoby dorosłe, 3 obiady)  – 70 zł, karta A2 (osoby do lat 25, 3 obiady) – 50 zł, karta B1 (osoby dorosłe, bez obiadów) – 25 zł, karta B2 (osoby do lat 25, bez obiadów) – 15 zł.

  

Więcej informacji: dnikosciola.pl/