english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sejmik Śląski uhonorował ks. Franciszka Michejdę

W 165. rocznicę urodzin proboszcza z Nawsia

19.11.2013

Pamięć ks. Franciszka Michejdy uczcił podczas poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Śląskiego.  W uroczystościach brał udział między innymi zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, bp senior Jan Szarek, bp Tadeusz Szurman, bp Paweł Anweiler i inni zaproszeni goście.


Sejmik Śląski uhonorował ks. Franciszka Michejdę

W oświadczeniu przyjętym w związku z przypadającą w tym roku 165. rocznicą urodzin ks. Michejdy radni zaakcentowali, że zwieńczeniem jego działalności był ważny udział w utworzeniu 19 października 1918 r. Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która przejęła władzę na Śląsku Cieszyńskim i przygotowała włączenie tej ziemi do Polski.
 
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dziękując za przypomnienie postaci ks. Michejdy wskazał m.in. na to, że był on jednym z wielu duchownych ewangelickich Śląska Cieszyńskiego w tamtym okresie, którzy przede wszystkim wyrażali swą wiarę poprzez służbę drugiemu człowiekowi. „Jedna osoba naprawdę wiele rzeczy może zmienić” - zaakcentował bp Samiec.
 
W wygłoszonej przed radnymi laudacji wicewojewoda śląski Piotr Spyra mówił m.in., że znaczenie dziejowe i ranga postaci ks. Michejdy były porównywalne z urodzonym 25 lat później Wojciechem Korfantym. „Taką rolę, jak dla Górnego Śląska pod panowaniem pruskim odgrywał Wojciech Korfanty, taką dla Śląska Cieszyńskiego odegrał ks. Michejda” - wskazał Spyra.
  

Ks. Michejda był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy narodowych i oświatowych na Śląsku Cieszyńskim w XIX w. i na początku XX w.
 
W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu radni napisali:

 

Franciszek Michejda urodził się 3 października 1848 r. w Olbrachcicach na Zaolziu. Studiował teologię ewangelicką w Wiedniu, Lipsku i Jenie. W 1870 r. ukończył studia teologiczne i rozpoczął pracę duszpasterską. W latach 1874-1921 był proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Nawsiu (obecnie Republika Czeska).
 
Przez lata ks. Michejda był autorytetem środowiska ewangelickiego w tym regionie, czego ukoronowaniem było nadanie mu w 1918 r. tytułu seniora zborów ewangelickich Śląska Cieszyńskiego. Poza służbą duszpasterską angażował się w odrodzenie narodowe Polaków na Śląsku Cieszyńskim - wspierał wiele instytucji gospodarczych oraz towarzystw oświatowych.
 
W 1881 r. został współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej w Cieszynie. Celem tej organizacji była szeroko rozumiana edukacja, w tym wydawanie książek, głównie religijnych w języku polskim. Ks. Michejda był także wieloletnim działaczem Polskiego Stronnictwa Narodowego, Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego, Towarzystwa Domu Narodowego, Czytelni Ludowej. Był współwydawcą książek, czasopism i kalendarzy. Pracował jako redaktor „Przyjaciela Ludu”, „Przeglądu Politycznego”, „Rolnika Śląskiego”. Należał do inicjatorów wydawania „Dziennika Cieszyńskiego”.
 
W licznych artykułach i rozprawach ks. Michejda domagał się ścisłego związku polskiego Kościoła ewangelickiego z Polską. W imieniu polskich zborów kościoła ewangelickiego złożył hołd uznania dla powstałej w październiku 1918 r., przy jego udziale, Polskiej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
 
Późniejsze wydarzenia polityczne, zakończone podziałem Śląska Cieszyńskiego między Polskę a Czechosłowację, przekreśliły wiele wysiłków i inicjatyw ks. Michejdy. Daremne też okazały się starania o uzyskanie równych praw dla polskich ewangelików w państwie czechosłowackim. Wydarzenia te najpewniej odbiły się na zdrowiu duchownego, który zmarł 12 lutego 1921 r.

 

Po przyjęciu uchwały głos zabrał radny sejmiku Janusz Buzek. Powiedział m.in.:

 

W latach, w których żył ks. Franciszek Michejda nie istniały instytucje państwa polskiego, które mogły chronić, pielęgnować i rozwijać żywioł polskich Ślązaków na Ziemi Cieszyńskiej.

Z racji, że lubię paralele zrobię teraz skok o ponad 3 tysiąclecia i kilka tysięcy kilometrów. Jozue wprowadza naród wybrany do Ziemi Obiecanej. Minie jeszcze ponad 150 lat, kiedy król Dawid ostatecznie zjednoczy plemiona izraelskie, zabezpieczy granice państwa, ustanowi stolicę w Jerozolimie, a jego syn Salomon poświeci Panu Bogu świątynię. Przez te ponad 150 lat plemiona Izraela tworzą efemeryczny związek, pozbawiony instytucji państwowych, który jest za słaby, aby bronić się przed wrogami zewnętrznymi. Następuje infiltracja kulturalna obcych narodów. Tożsamość Izraela jest zagrożona. Z tego powodu, jak relacjonuje Księga Sędziów, Pan Bóg wzbudza przywódców, którzy ratują Izrael przed najeźdźcami. Ponadto dzięki autorytetowi rozsądzają spory między ludźmi. Przywódcy ci zwani są po prostu sędziami.

 

Krótko chcę powiedzieć o przywództwie posiadającym misję oraz opartym na autorytecie. W kwestii swojej misji niech zabierze głos sam ksiądz Michejda. Przytaczam fragment publikacji księdza w  czasopiśmie „Przyjaciel Ludu”. Cytuję: „Dla należytego spełnienia naszego powołania potrzeba dwóch rzeczy: abyśmy byli dobrymi Polakami i dobrymi ewangelikami”. W sprawie zaś autorytetu księdza Michejdy wystarczy powiedzieć, że w Ziemi Cieszyńskiej nie było polskiej organizacji oświatowej, kulturalnej i gospodarczej, która by nie liczyła się z radą księdza Michejdy, prosiła o jego patronat i pomoc. Swoją osobowością i poglądami silnie oddziaływał na otoczenie.

  

Sejmik Śląski stanowi emanację politycznej woli mieszkańców naszego województwa. Jest instytucją, o której ksiądz Michejda mógł jedynie marzyć. Dziękuję, że Państwo, którzy zostaliście obdarzeni autorytetem reprezentowania mieszkańców Śląska zechcieliście uhonorować postać ks. Franciszka Michejdy.

 

BIK, PAP, inf. własna

zdjęcia: służba prasowa Sejmiku Śląskiego