english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sola Scriptura w diecezjach

Diecezjalny etap konkursu biblijnego

21.01.2015

Diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura 2014/2015” odbył się w sobotę 10 stycznia br. w kilku miejscowościach: Ustroniu, Jastrzębiu-Zdroju, Ostródzie, Poznaniu i Łodzi.


Sola Scriptura w diecezjach

Przeszło do niego 246 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z pięciu diecezji. Konkurs organizuje po raz ósmy Wydawnictwo Augustana oraz Generalny Wizytator Nauczania Kościelnego. W tej edycji konkursu uczestnicy przygotowują się do zmagań na podstawieKsięgi Jozuego i Księgi Sędziów.

 
Diecezja cieszyńska

 

Uczestnicy spotkali się w Szkole Podstawowej nr 2 w Ustroniu. Zakwalifikowało się do tego etapu 136 uczniów ze wszystkich grup wiekowych i stąd potrzebnych było 5 klas lekcyjnych. Część osób przed upływem przysługującego im czasu oddawało wypełnione arkusze pytań. Po zakończeniu zmagań uczestników zaproszono do sali parafialnej na herbatę i pączka. 

 

Druga część sobotniego spotkania odbyła się w kościele. Zgromadzonych powitał proboszcz parafii w Ustroniu ks. Piotr Wowry. Zaśpiewał chór dziecięcy Joy pod dyrekcją diakon Urszuli Śliwki. Biskup diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler podziękował dzieciom i młodzieży za zaangażowanie w studiowaniu Słowa Bożego. Każdy uczestnik etapu diecezjalnego otrzymał dyplom oraz przewodnik po bogactwie Pisma Świętego, czyli Z Biblią na co dzień przekazany przez diecezjalną komisję edukacji religijnej.

Diecezja katowicka

 

Uczestnicy spotkali się w Jastrzębiu-Zdroju. Proboszcz jastrzębskiej parafii ewangelickiej ks. Jan Raszyk powitał zgromadzonych oraz przeczytał wyznaczone na ten dzień fragmenty Słowa Bożego. Przewodniczący diecezjalnej komisji wychowania chrześcijańskiego ks. Dariusz Dawid z Zabrza otworzył koperty z pytaniami. Uczestnicy mieli 45 minut, by odpowiedzieć na 25 pytań. Wiele osób oddało swoje prace wcześniej. Wychodzili na korytarz i tam częstowali się herbatą, kołaczykami i mandarynkami przywiezionymi z Orzesza.

 

Na zakończenie uczestnikom etapu diecezjalnego wręczono dyplomy.
RR

Diecezja mazurska

 

W diecezji mazurskiej etap diecezjalny odbył się w Ostródzie – mieście Gustawa Gizewiusza. Konkurs przeprowadzono w nowym kompleksie parafialnym, który znajduje się przy jeziorze. Wzięli w nim udział uczniowie z trzech parafii diecezji mazurskiej. W komisji zasiedli księża z Rynu, Ostródy i odpowiedzialny za przeprowadzenie tego etapu diecezjalny wizytator lekcji religii ks. Roland Zagóra z Nidzicy. Wszystkim biorącym udział w etapie diecezjalnym wręczono dyplomy.
XRZ

 

Diecezja pomorsko-wielkopolska

 

Diecezjalny etap konkursu odbył się w Poznaniu. Zakwalifikowało się do niego dziesięć osób z parafii w: Poznaniu, Słupsku, Sopocie i Toruniu. W etapie diecezjalnym wzięło udział sześciu uczniów ze wszystkich grup wiekowych. Konkurs wiedzy biblijnej z Księgi Jozuego i Księgi Sędziów wymagał głębokiej i szczegółowej wiedzy z wydarzeń historii ludu wybranego. Każdy z uczestników otrzymał dyplomy oraz słodki upominek.
 

Diecezja warszawska

 

Uczestnicy spotkali się w Łodzi.  Na pytania odpowiadało  23 uczniów z pięciu parafii diecezji warszawskiej: Łodzi, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego oraz z obu parafii w Warszawie. Po raz pierwszy w diecezji warszawskiej było tak wielu uczestników z różnych parafii. Biskup diecezji warszawskiej Jan Cieślar przywitał zgromadzonych Słowem Bożym i modlitwą oraz skierował do uczestników, rodziców i nauczycieli słowa podziękowania za wysiłek i gotowość do czytania niełatwych kart Biblii. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania – każda grupa miała swój zestaw pytań. Pytania były bardzo szczegółowe. Okazało się, że uczniowie bardzo dokładnie czytają Biblię, bo wielu uzyskało wynik kwalifikujący do udziału w finale konkursu. Młodzi ludzie czytają samodzielnie, w grupie, z rodzicami, z nauczycielami, tworząc przy tym bardzo pomysłowe notatki, rysunki, mapy itp. 

 

Każdy uczestnik otrzymał dyplom, książkę Z Biblią na co dzień oraz bombonierkę.Ponadto parafia w Łodzi przygotowała dla przyjeżdżających: owoce, herbatę, kawę, słodycze, a po konkursie poczęstowano wszystkich pizzą. Był to nie tylko czas konkursowych zmagań, ale również czas rozmów międzyparafialnych i międzypokoleniowych, czas wymiany wiadomości i integracji. Te elementy sprawiły, że warto było przyjechać, nawet jeśli uzyskany wynik nie był najlepszy.
E. Byrtek

 

Finał konkursu odbędzie się 21 marca br. w Bielsku-Białej. Dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych ogłoszono konkurs plastyczny Jozue i sędziowie w Ziemi Obiecanej, na który prace można nadsyłać do 23 lutego br. Jego laureaci również zostaną uhonorowani podczas tegorocznego finału.

 

więcej: zwiastun.pl