english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Wojska Polskiego w EDW

Uroczystości przed świętem wojskowym

11.08.2014

W niedzielę, 10 sierpnia br. w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbyło się uroczyste nabożeństwo z sakramentem Wieczerzy Pańskiej z okazji święta Wojska Polskiego, które obchodzić będziemy 15 sierpnia. Organizatorem uroczystości było Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe.


Święto Wojska Polskiego w EDW

W nabożeństwie zorganizowanym dla oficerów, żołnierzy, pracownicy cywilnych wojska, kapelanów oraz ich rodzin uczestniczył podsekretarz stanu MON Maciej Jankowski, Dyrektor Departamentu Kontroli MON gen. broni Zbigniew Głowienka, Szef Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych kmdr Wiesław Banaszewski,  Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. Zygmunt Mierczyk, Dyrektor Biura Infrastruktura Specjalnej płk Tomasz Kalina i Szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych  płk Marek Malawski.

 

Reprezentowane były również: Dowództwo Operacyjne RSZ, Centrum Operacji Powietrznych Komponentu Powietrznego, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Śródmieście, Komenda Główna Policji, Nadwiślański Oddział SG oraz reprezentanci środowisk weteranów i kombatantów. Przybyli także przedstawiciele Ordynariatu Polowego WP oraz Prawosławnego Ordynariatu WP, którzy przekazali pozdrowienia od biskupów wojskowych.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru narodowego. Liturgię współprowadzili kapelani EDW i ks. dr Włodzimierz Nast, a kazanie wygłosił Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola.

 

W swoim rozważaniu, którego podstawą była biblijna opowieść o uzdrowieniu sługi setnika (Mt 8,5-13) bp Wola przywołał słowa teologa Dietricha Bonhoeffera, który zginął w obozie Flossenbürg w Bawarii podczas II wojny Światowej: „Człowiek nie może drugiego człowieka poznać, może w niego uwierzyć”.

 

Przywołując tegoroczne obchody rocznic historycznych takich jak 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego i kampanię włoską z 1944 roku biskup zauważył: „Uczestnicząc w wielu tegorocznych wydarzeniach odnoszę wrażenie, że więcej w nich człowieka, więcej ludzkiej twarzy, szacunku dla człowieka w jego różności i odmienności”. A w bezpośrednim komentarzu do tekstu biblijnego naczelny kapelan EDW podkreślił: „Tak jak kiedyś Żydzi nie mogli uwierzyć, że ich Bóg jest Bogiem także pogan, i dziś zdarza się chrześcijanom skłonność do podobnych stwierdzeń wobec Żydów i innych religii. Ruchy nacjonalistyczne czy antysemickie, bez żadnych zahamowań używają chrześcijańskich haseł i podpierają się autorytetem Kościołów. Używają imienia Boga, by szerzyć lęk przed drugim człowiekiem i wzbudzać wrogość wobec niego. A mogłoby się wydawać, że po dwóch tysiącach lat istnienia chrześcijaństwa, już wszyscy, którzy zwą się chrześcijanami, powinni zauważać jednoznaczne słowa i czyny Jezusa. Chociażby takie, jak te z historii sługi setnika”.

 

Wyjątkową oprawę muzyczną nabożeństwo zawdzięczało Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która poza stosownymi utworami muzycznymi w trakcie liturgii, zagrała również na zakończenie krótki koncert. 

 

EDW

Zdjęcia: st. szer. Paweł Gierej