english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tłumy młodych na Bezsennej Nocy

Kolejna edycja niezwykłego spotkania

28.03.2016

W tym roku w Wielką Sobotę około 800 młodych osób spotkało się o 22:00 w kościele ewangelicko-augsburskim w Wiśle, żeby wybrać się na zagraniczną wycieczkę po starożytnym Egipcie.  


Tłumy młodych na Bezsennej Nocy

Uczestniczyli w niej także proboszcz wiślańskiej parafii ks. Waldemar Szajthauer, biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago oraz burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok. Temat tegorocznej Bezsennej Nocy brzmiał "Nie śpij!", co udało nam się między innymi dzięki przewodnikowi, który w bardzo ciekawy i „poprawny politycznie” sposób opisał kraj, do którego się udaliśmy.  

 
Poznaliśmy kilka ciekawych faktów o Egipcie:  powierzchnia Sahary to 9 mln km2, a niewolnicy (m.in. lud izraelski) to wolontariusze, którzy chętnie i w dobrych warunkach pracowali dla Faraona.  
 
Ale czy na pewno? Scenka, którą mieliśmy okazję obejrzeć, a która przeplatała się z innymi punktami programu pokazała, że przewodnik nie do końca ma rację. Ciężka i wykańczająca praca pod przymusem i groźbami, trwająca od wczesnego rana do późnego wieczora bez wynagrodzenia pokazuje obraz niewolnika. Dobrze, że czasy niewolnictwa się skończyły.  
 
A może każdy z nas dalej jest niewolnikiem? Niewolnikiem grzechu jakim może być uzależnienie, pożądliwość, pycha. Ta forma niewolnictwa nie zmieniła się od lat. O tym mówił duszpasterz młodzieży ks. Marcin Podżorski w krótkich rozważaniach. Jednak jest ratunek! Mogliśmy w obrazowy sposób uwolnić się od kajdanek, które otrzymaliśmy w trakcie Bezsennej Nocy, przechodząc przed drzwi, których odrzwia były pomazane krwią Baranka. Za nimi sznury zostały przecięte, a każdy uczestnik mógł poczuć się wolny.  
 
Bóg dał wolność w Jezusie Chrystusie, który zmarł za nasze grzechy i zmartwychwstał.  Mogliśmy chwalić za to Boga i dziękować Mu razem z zespołem z Ustronia oraz cieszyć się ze Świąt Wielkiej Nocy.  
 
Program Bezsennej Nocy skończył się o 2:00, chociaż tak naprawdę była już 3:00 nad ranem. Tegoroczna Bezsenna Noc była już 19 w historii – pierwszy raz młodzież spotkała się w Wielką Sobotę w 1998 r.  
 
Organizatorami spotkania było Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle oraz Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.  
 
Tekst: Kasia Cieślar
Foto: Szymon Brodacki / fotobrodacki.pl