english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tworzymy z duszą!

Centrum Misji i Ewangelizacji to także kultura

21.02.2014

Przez cały rok Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) działa także poprzez sztukę. Odbiorcami są zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla nich swoje umiejętności wciąż rozwijają i szkolą członkowie trzech grup artystycznych CME.


Tworzymy z duszą!

Pierwsza z nich to Artystyczna Grupa Klaunów. Założeniem grupy polskich klaunów-chrześcijan jest ujawnianie ludzkich słabości i uczenie odbiorcy otwartego, z poczuciem humoru patrzenia na siebie samego; łamanie wewnętrznych barier, inspirowanie do oderwania się od codziennych obowiązków i problemów; dawanie impulsów do zwrócenia uwagi na duchowy wymiar życia. W swoich kolorowych kostiumach i makijażach klauni bawią się i śmieją z dziećmi w każdym wieku, a nawet z osobami dorosłymi. Do zabawnych skeczy wplatają podstawowe treści chrześcijańskie (np. dotyczące wzajemnych relacji międzyludzkich, wiary, przebaczenia).

 

W repertuarze Artystycznej Grupy Klaunów znajdują się: skecze i scenki pantomimiczne, indywidualne i grupowe zabawy z dziećmi, balonowe rękodzieło, pokaz robienia dużych baniek mydlanych, malowanie twarzy. Grupę tworzą Tabi (Dorota Fenger), Stopka (Ruta Michnik), Łasuch (Bartłomiej Szczurek), Kruszyna (Katarzyna Szklorz), Buła (Paweł Wisełka), Psotka (Beata Granek). Gościnnie występują: Miodzia (Kornelia Heczko), Guziczek (Karolina Glac), Pchełka (Karolina Karolak), Ziółko (Tomasz Miodońki). Klaun Serduszka czyli Urszula Marek odwiedza takie miejsca jak: domy prywatne, przedszkola, szkoły, świetlice środowiskowe, kościoły, szpitale, placówki dla osób z niepełnosprawnością, instytucje samorządowe, firmy i inne. Może być wszędzie tam, gdzie trzeba w sposób niekonwencjonalny zająć się dziećmi!


Duet SU to dwuosobowa grupa teatralna, której celem jest docieranie do ludzi z ewangelią za pomocą teatralnych środków przekazu; stworzenie oferty teatralnej dla parafii, instytucji, organizacji itp. do wykorzystania podczas różnego rodzaju spotkań i imprez; oraz obsługa artystyczna imprez CME. Skład: Duet SU tworzą Sabina Szłapa i Urszula Marek, które z potrzeby serca ukończyły Chrześcijańskie Studium Teatru Ruchu i wykorzystując warsztat, który zdobyły zaczęły współpracować artystycznie na rzecz potrzeb programowych Centrum Misji i Ewangelizacji. Repertuar duetu jest bardzo bogaty. To pantomimy, etiudy i monodramy, jak naprzykład „Kłopotliwy kwestionariusz”, o którym możemy przeczytać: „Wypełniając kwestionariusz aplikacyjny do długo poszukiwanej pracy, kobieta zmuszona jest do zadania sobie ważnego pytania: kto jest moim autorytetem? Monodram może być dobry wprowadzeniem do różnych tematów egzystencjalnych.”

 

Trzeci filar artystycznej działalności Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie to Zespół CME. Grupa młodych osób, która swoim śpiewem porywa do wspólnego wielbienia Boga. Swoją obecność w Zespole młodzi ludzie traktują, jako służbę, która jest możliwa dzięki talentom danym im przez Stwórcę i błogosławieństwu, którym ich obdarza. Zespół powstał w 2000 roku. Od tego czasu zagrał kilkadziesiąt koncertów w kraju i zagranicą. Do stałych punktów kalendarza występów Zespołu należą Tygodnie Ewangelizacyjne w Dzięgielowie i Mrągowie, na których prowadzą śpiew i wieczorne koncerty uwielbiające, Rodzinne Spotkanie Świąteczne, Bezsenna noc oraz Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. Poza wymienionymi akcjami i imprezami, w ciągu całego roku Zespół ma okazję grać w różnych miejscach dla bardzo zróżnicowanej publiczności, co jest dla niego przede wszystkim okazją do dawania świadectwa.


Wszystkie grupy artystyczne CME są otwarte na współpracę, chętne do występów. Pasja ludzi, którzy je tworzą, talenty, którymi zostali obdarowani sprawiają, że ich pokazy i koncerty są na wysokim poziomie, a atmosfera tych chwil na długo zapada w pamięci.


Artystyczne grupy CME chętnie występują. Aby się z nimi spotkać wystarczy skontaktować się z Urszulą Marek (w przypadku klaunów i Duetu SU) lub z Moniką Mendroch (w przypadku Zespołu CME). Zapraszamy do obejrzenia oferty artystycznej na sezon 2014.