english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

W diasporze na ludowo

Na ludową nutę w Radomiu

23.05.2016

Tegoroczny Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej, który odbył się w Radomiu, nosił hasło: Na ludową nutę


W diasporze na ludowo

Temat Zjazdu ściśle łączył się z ewangelickim kompozytorem i etnografem Oskarem Kolbergiem, którego korzenie wywodzą się z radomskiej parafii. Dlatego uczestnicy zjazdu zostali poproszeni o przygotowanie na Koncert Galowy, oprócz pieśni kościelnych także pieśni ludowych.

 

W Diecezji Warszawskiej Zjazd Chórów to nie tylko Koncert Galowy, na którym prezentują się wszystkie chóry, ale to cała sobota wypełniona po brzegi różnymi, muzycznymi atrakcjami.

 

Najpierw rejestracja w scenografii ludowej, gdzie każdy uczestnik otrzymał prezent – bawełnianą torbę z logiem zjazdu. Potem na chórzystów czekały kulinarne niespodzianki: ciasto, wyrzoski – smalec w kilku odsłonach, domowy chleb i masło czosnkowe. Następnie warsztaty z emisji głosu, które poprowadziła pani Maria Czarnecka-Cieślak, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Po rozśpiewaniu Chór Diecezji Warszawskiej liczący 200 śpiewaków, szlifował pieśni wspólne. Pod czujnym okiem a raczej uchem diak. Katarzyny Rudkowskiej, chórzyści dostrajali się w pieśniach: Ojcowski dom i Szumi jawor.

 

Kiedy poziom emocjonalnego wzruszenia doszedł do najwyższego, szczególnie podczas śpiewania pieśni Ojcowski dom, czas było rozpocząć kolejny punkt programu: Zabawy taneczne przy muzyce ludowej. Tradycyjne zabawy taneczne poprowadził Czesław Pióro – uczeń Wiejskich Mistrzów Tańca wraz z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego. Tu radości było co nie miara. Każdemu aż nogi rwały się do tańca.  Szybko zleciały te dwie godziny, a chórzyści pełni rumieńców i uśmiechu na twarzach ruszyli na obiad i na indywidualne próby w kościele.

 

Finałem Zjazdu Chórów Diecezji Warszawskiej był Koncert Galowy, który poprowadził ks. Wojciech Rudkowski. Serce rosło, kiedy słyszało się pięknie brzmiące chóry. A Diecezja Warszawska może pochwalić się aż 9 chórami: Chór Srebrne Nuty Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – dyrygent Karolina Trusiewicz; Chór Młodzieżowy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego z Warszawy – dyrygent Marta Dziubińska; Chór Parafii Ewangelickiej z Lublina – dyrygent Adam Załęski; Chór Parafii Św. Mateusza z Łodzi – dyrygent Adam Świderski; Chór Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego z Warszawy – dyrygent Katarzyna Folgart; Chór Semper Cantamus z Warszawy – dyrygent Zuzanna Kuźniak; Chór Vox Gaudii z Warszawy – dyrygent Zuzanna Kuźniuk; Ewangelicki Chór Concordia ze Zgierza – dyrygent Magdalena Szymańska i Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia – dyrygent diak. Katarzyna Rudkowska. To wielkie bogactwo, że w Diecezji Warszawskiej, która przecież składa się z parafii diasporalnych, działa aż dziewięć chórów.

 

Nad całością, tego Muzycznego Święta Diecezji, czuwał jej Zwierzchnik ks. bp Jan Cieślar, który z uśmiechem na twarzy i z ciepłym słowem wręczał pamiątkowe dyplomy. Niespodzianką było przekazanie także dyplomu przez dyrygentów Radzie Diecezjalnej, w podziękowaniu za wsparcie organizacji Zjazdu Chórów i wielkie serce dla Rodziny Chórowej. Naprawdę podczas całego Zjazdu Chórów Diecezji Warszawskiej można było odczuć ciepłą, rodzinną atmosferę. A organizacja tematycznego Zjazdu Chórów, na Ludową Nutę, okazała się strzałem w dziesiątkę. 

 

diak. Katarzyna Rudkowska