english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wielkanoc AD 2018

Chrystus Pan wstał z martwych

31.03.2018

Święto Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc) jest najradośniejszym świętem w roku kościelnym. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Chrystusa, które jest zwycięstwem nad mocą śmierci.


Wielkanoc AD 2018

Sens tego dnia wyraża się w odkryciu, że to Jezus Chrystus ma władzę nad życiem i śmiercią. Nad tymi, którzy ufają Jezusowi, śmierć również nie ma już swej władzy.

 

Kościół obchodzi Wielkanoc w ciągu dwóch dni: w niedzielę i poniedziałek. W niektórych parafiach w niedzielę odprawiane jest najpierw wczesnoporanne nabożeństwo (jutrznia), następnie uroczyste nabożeństwo z Komunią Świętą. Kolorem liturgicznym jest biel.

 

Niektóre rodziny podczas tradycyjnych świątecznych posiłków dzielą się jajkiem, składając sobie wzajemnie życzenia. Młodzi ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim spotykają się w noc Zmartwychwstania na wspólnym świętowaniu zwanym "Bezsenną Nocą" (w tym roku w Ustroniu).

 

W dniach świątecznych wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego starają się skupić na zwiastowaniu żywego Słowa Bożego oraz porządkowaniu własnego życia przed Bogiem i ludźmi.

 

Minęła noc, wstań serce me, bo dzień poczyna świtać!

Mój duchu ze snu obudź się, idź Zbawiciela witać!

Bo dziś otworzył śmierci drzwi i żywy jest po wszystkie dni

Swym wiernym ku radości.
Lorenz Lorenzen 1700 Śpiewnik ewangelicki 182,1

(Z Biblią na co dzień 2018 - 1.04.2018)